Türkiye devler liginde ilk sıralara yükseliyor

Ekonomideki yüksek performans Türkiye'yi birçok alanda dünyada ön sıralara taşıyor.

Türkiye devler liginde ilk sıralara yükseliyor

Sabah'ın haberine göre dünyanın önde gelen birçok kurumunun açıkladığı raporlarda Türkiye ilk üçten düşmüyor. Son olarak havayolu yolcu sayısı, istihdam, turizm ve organik tarımdaki büyümemizle gelişmiş ülkeleri geride bıraktık.

AVRUPA ÜLKELERİNİ KISKANDIRDIK
Ekonomik gelişmişliğin en büyük göstergelerinden olan havayolu taşımacılığındaki büyümemiz dikkat çekiyor. Türkiye geçen yıl havacılıkta yakaladığı yüzde 16.7'lik büyüme ile havayolu yolcu sayısını en hızlı arttıran 3'üncü ülke oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bu oranla Avrupa'da ilk sıradayız. O ülkeleri kıskandırdık" dedi.

TURİZMDE DURMAK YOK
Son 3 yılda dünyada yaşanan büyük krize rağmen turizm 2013'te pozitif büyüme rakamlarını yakaladı. Türkiye, bölgesinde geçen yıla göre yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 15'in üzerinde artıran tek ülke oldu. Türkiye Otelciler Federasyonu'na (TÜROFED) göre en büyük rakiplerimiz İspanya, Mısır ve Yunanistan'da veriler umut verici değil.

İSTİHDAMDA ÖNDEYİZ
Avrupa'nın büyük ekonomilerinde yaşanan en büyük sorun işsizlik olurken Türkiye'de gerileme sürüyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkeler arasında gelecek yıl en fazla istihdam artışının yaşanacağı 3 ülkeden biri olacağız. 2014'te istihdamı en fazla artacak 3 ülke Meksika, İsrail ve Türkiye olarak sıralandı. Türkiye'de yüzde 2.2 istihdam artışı öngörülüyor.

ORGANİK TARIMDA SIÇRAMA
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dünya ortalaması yüzde 1'in altında olan organik tarımın Türkiye'de yüzde 2'ye ulaştığını açıkladı. Hükümetin organik tarıma teşvik ve desteklemenın yanı sıra eğitim de verdiğini söyleyen Bakan Mehdi Eker, "1996'da Türkiye'de bin 947 organik tarım üreticisi vardı. Bu sayı 2012 sonunda 54 bin 635'e ulaştı" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir