Türk şirketleri kapış kapış

Türk şirketleri 2013’te yabancı girişimcilerin gözdesi haline geldi.

Türk şirketleri kapış kapış

Dün Mutlu Akü, Mutlu Plastik ve Provus Bilişim Hizmetleri’nin yabancılara satılacağı duyrulurken, yılbaşından bu yana 20’ye yakın Türk şirketini yabancılar aldı. Bu sayının yıl sonuna kadar artması bekleniyor.

YABANCI şirketler Türk girişimcilerin peşine düştü. İlk 10 ay içerisinde 20’ye yakın şirket yabancılarla ya ortak oldu ya da şirketin yüzde 100’ünü sattı. Bankacılıktan, sigortaya, internetten plastiğe, içecekten kargo sektörüne kadar bir çok farklı alanda faaliyet gösteren 20’ye yakın şirketle anlaşma imzalayan yabancı firmalar, 2013’ün sonuna kadar yeni anlaşmalar için çalışmalarını hızlandırdı. Dün bu şirketlere Mutlu Akü, Mutlu Palstik ve Provus Bilişim Hizmetleri de eklendi.

AVRUPA’DA GÜÇLENECEK
Güney Afrika merkezli Metair Investments Mutlu Akü’nün ana hissedarı konumundaki Mutlu Holding’in yüzde 100’ünü, Mutlu Plastik’in ise yüzde 45’ini satın alacağı duyruldu. Metair Investments yaptığı açıklamada, söz konusu satın alma ile şirketin Avrupa’daki varlığını artırmayı planladığını belirtti. Açıklamada, Mutlu Plastik’teki hisse alımıyla birlikte azınlık hissedarlarına da çağrıda bulunulacağı ifade edildi.

ÖDEME SİSTEMLERİNE YATIRIM
Ödeme çözümleri ve işlem sağlayıcısı Provus Bilişim Hizmetleri A.Ş. de dünya devi MasterCard’a satılıyor. Bu işlemi, MasterCard’ın gelişmekte olan pazarlarda operasyonel işlem kapasitesini arttırma, büyüyen ödeme sistemleri pazarında finans kurumlarına ve müşterilere ön ödemeli kartlar ve mobil ödemeler konusunda geliştirilmiş çözümler ve yenilikçi hizmetler sunma stratejisi dahilinde gerçekleşiyor. Rekabet Kurulu onayına tabi olan satın alma sürecinin 2013’ün son çeyreğinde tamamlanması öngörülüyor.

İŞLEM HACİM BÜYÜYECEK
2001 yılında İstanbul’da kurulan Provus’un müşteri portföyü finans kurumlarından, telekomünikasyon servis sağlayıcılarına ve perakendecilere kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor. Provus’un ödeme çözümleri ise alt yapı hizmetlerinin yanı sıra, ön ödeme çözümlerini ve ATM hizmetlerini kapsıyor. MasterCard’ın Provus’u satın almasıyla ilgili bilgi veren MasterCard Avrupa Başkanı Javier Perez “Provus’un satın alınması, MasterCard’ın müşterilerine değer katmak için yenilikçi çözümler geliştirmesini sağlayacak, Avrupa’daki işlem hacmimizi büyütecektir. Büyüyen bir pazar olmaya devam eden Türkiye, bu yapısıyla son derece heyecan verici bir ülke. Bu satın alma ile sahip olduğumuz platform sayesinde sadece yerel müşterilere hizmet sunmakla kalmayacak, tüm bölgeye yenilikçi ödeme çözümleri taşıyabileceğiz” dedi. Provus CEO’su Tunç Daşar ise, “Geleceğe MasterCard ailesinin bir ferdi olarak bakıyoruz ve mümkün olan en geniş kitlelere yenilikçi ödeme çözümleri sunmaya odaklanmış durumdayız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir