Türk şirketler Avrupalı rakiplerini satın aldı

Türk şirketleri ava çıktı. Sadece bugün Türk firmalar Avrupa'daki iki dişli rakibini satın aldı. Satın almaların bedeli açıklanmazken İtalyan ve İspanyol devleri artık Türklerin oldu. Kalenobel İspanyol Big Drum'ın ambalaj ve üretim varlıklarını bünyesine katarken Alvimedica, İtalyan CID'i aldı.

Türk şirketler Avrupalı rakiplerini satın aldı

Hürriyet'in haberine göre Türk şirketleri Avrupalı rakiplerini avladı. Bugün gerçekleşen satın almalar sonucunda Türkiye’nin esnek ambalaj firması Kalenobel, İspanyol firma Big Drum’ın tüm ambalaj üretim varlıklarını satın aldı. Türkiye'nin kardiyoloji alanındaki lider markalarından Alvimedica ise global pazardaki ilk 5 şirket arasında yer alma stratejisi kapsamında, İtalya'nın tıbbi cihaz şirketi Carbostent & Implantable Devices'ı (CID) satın aldı.

AVRUPA’DA LİDER KONUMDA

Kalenobel bu yatırımı ile yıllık kornet kapasitesini 4 milyar adede çıkartarak Avrupa dondurma ambalajı sektöründe bu alanda birinci konuma geldi. Yeni şirketin ciro hedefi ise 100 milyon dolar. Türkiye'de Lüleburgaz'da bulunan tek bir fabrikada üretim yapan Kalenobel'in üretim tesislerine İspanya'dan iki, Almanya'dan da bir fabrika daha eklenmiş oldu. Kalenobel Ambalaj Ortağı ve Ceo’su Olcay Hephız, 1955 yılında kurulan firmanın 50 yılı aşkın süredir Kalenobel olarak 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağladığına dikkat çekti.

BÜYÜME POTANSİYELİ YÜKSEK
AB ülkelerinde 300-350 dolar, ABD ve Kanada’da 450-500 dolar ve Japonya’da 550-600 dolar civarında olan kişi başına ambalaj tüketiminin Türkiye’de 150-200 dolar seviyesinde olduğunu belirten Hephız, “Hızla gelişen ve büyüme potansiyelinin yüksek olduğu bu pazarda Unilever, Mondelez, Eti, Ülker, Golf, Panda, Doğuş Çay, Pepsi, Danone, Nestle, Perfetti ve Kahve Dünyası gibi sektörün büyük temsilcilerine hizmet veriyoruz. Yeni yatırımlarımız ile birlikte 2014 yılında istihdam sayımızı 350’den 450 kişiye çıkararak 100 milyon dolarlık bir ciroya sahip olmayı hedefliyoruz." dedi. Şirket 2014 sonunda 2 milyar TL’lik bir satış hedefliyor

LİDER FİRMALAR ARASINDAYIZ

Alvimedica İcra Kurulu Başkanı Dr. Cem Bozkurt ise Alvimedica'nın dünya pazarında ilk beş şirketten biri olma hedeflerini anımsatarak, bugün dünya pazarında kendi iş alanında 6. sıraya yükseldiklerini belirtti. Bozkurt, 2013 yılında dünyada bilinen ve 50'den fazla ülkede ürünleri kullanılan bir firma haline geldiklerine dikkati çekerek, "Türkiye'de tek firma olmamıza karşın, dünyada da artık lider firmalar arasına adımızı yazdırıyoruz. Bugün Türkiye'de pazar lideriyiz ama önemli olan dünyadaki tepe 10 şirketin içerisinde, 6. sırada yer alıyoruz. Bu, bizim çok kısa sürede gerçekleştirdiğimiz kendimizce önemli bir adım" şeklinde konuştu.

YENİ ÜRÜNLER GELECEK

Bozkurt, Alvimedica ve CID'nin birleşmesiyle dünyada en iyi klinik sonuçlara sahip iki ilaçlı stentin sahibinin Alvimedica olduğunu vurgulayarak, Ar-Ge'ye yapılan yatırımlarla, gelecek 5-10 yıllık dönemde dünyada ilk kez piyasaya çıkaracakları ürünlerin projelerini oluşturduklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir