Türk patronlar hem zam hem de isithdam planlıyor

Grant Thornton 44 ülkede gerçekleştirilen ‘İstihdam ve maaş’ araştırmasının 2013 2. çeyrek sonuçlarına göre Türkiye, her iki konuda da ipi göğüsleyen ülkelerden birisi.

Türk patronlar hem zam hem de isithdam planlıyor

Bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık firması Grant Thornton tarafından her çeyrek sonunda 44 ülkede gerçekleştirilen ‘İstihdam ve maaş’ araştırmasının 2013 2. çeyrek sonuçlarına göre Türkiye, her iki konuda da ipi göğüsleyen ülkelerden birisi.  
   
ÖNÜMÜZDEKİ 12 AY İÇİNDE İSTİHDAM ARTIŞ BEKLENTİSİNDE TÜRKİYE ÖNDE   
44 ülkeden 3.200 C seviye yönetici ile yapılan araştırmaya göre önümüzdeki 12 ay içinde istihdam artış beklentisi içinde olan yöneticilerin net* oranı Türkiye’de %56. Türkiye bu oran ile 44 ülke arasında 4.sırada. Türkiye’nin üzerinde ise  net %75 ile Peru, %72 ile Hindistan ve %60 ile Birleşik Arap Emirlikleri ilk üç sırada bulunuyor. Diğer taraftan ülke grupları ile kıyaslamalara bakacak olursak BRIC ülkeleri net %27, Avrupa Birliği %5, Euro bölgesi %0, G7 %22 ve Kuzey Amerika %31 ile Türkiye’nin gerisindeler.  Aynı zamanda, Türkiye de dahil olmak üzere tüm bu bölgeler, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş sergiliyor. Diğer taraftan Almanya ve Fransa net %7’lik oranlarla listenin sonlarındalar. Amerika %33, Rusya 29, Çin %9 ve Brezilya %46 ile dikkat çeken diğer ülkeler.  
   
* Artış ifade edenlerin yüzdesinin azalış ifade edenlerin yüzdesine farkı
   
Önümüzdeki 12 ay içinde net istihdam değişim beklentisi (Artış ifade edenlerin yüzdesinin, azalış ifade edenlerin yüzdesine farkı)

GEÇTİĞİMİZ 12 AYDA İSTİHDAMDA NELER OLDU?
Grant Thornton’un araştırması, geleceğe yönelik istihdam beklentisi beraberinde, geçmiş bir yıl içindeki istihdam değişimini de mercek altına aldı. Bu bölümde de, Türkiye, artış ifade edenler listesinde üst sıralarda kendine yer buldu. Türkiye’nin oranı net %40 ve bu oran Türkiye’yi, Hindistan (%61), Birleşik Arap Emirlikleri (%58), Peru (%53) ve Malezya (%46) ardından 5. sırada konumlandırıyor.

Avrupa Birliği kalesinin iki bekçisine bakacak olursak, Almanya net %37, Fransa -%3’lük oranlarla dikkat çekiyor.   
   
GEÇTİĞİMİZ 12 AY İÇİNDE ŞİRKETİNİZDEKİ İSTİHDAM NE YÖNDE DEĞİŞTİ?
(Artış ifade edenlerin yüzdesinin, azalış ifade edenlerin yüzdesine farkı)
  
  Rapor sonuçlarını değerlendiren Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit değerlendirmelerini şöyle ifade ediyor: ‘İstihdam ve artan işsizlik dünya ekonomisinin en ciddi sorunlarından bir tanesi. Araştırmamızın sonuçlarına göre, Türkiye’nin 44 ülke arasında bulunduğu konum umut veriyor. Araştırma sonucuna göre Türkiye’de, geçtiğimiz 12 ay içinde, şirketlerinin istihdamında artış yaşandığını ifade eden yöneticilerin oranı net %40. Nitekim, 16 Temmuz tarihinde TUİK tarafından açıklanan Nisan 2013 istihdam raporuna göre, istihdam edilenlerin oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artış göstererek %45,2’den %46,4’e yükseldi. Diğer taraftan Türkiye çok yüksek genç nüfusa sahip bir ülke. Bu nedenle yeni istihdam kanalları yaratmak en önemli önceliklerimizden bir tanesi. Yeni yatırımlar aracılığı ile yeni iş alanlarının yaratılması işsizliğin en büyük çözümü olarak karşımıza çıkıyor.’
   
TÜRKİYE’DE, ÖNÜMÜZDEKİ 12 AY İÇİNDE ZAM YAPMAYI PLANLAYANLARIN YÜZDESİ %94

Grant Thornton’un araştırma sonuçlarına göre, Türk katılımcıların %94’ü önümüzdeki 12 ay içinde zam yapmayı planlıyor. Türkiye, bu oran ile İsveç ile birlikte bu listedeki 44 ülke arasında bir numarada. Türkiye’nin ardından gelenler ise %93 ile Güney Afrika, %91 ile Brezilya, %87 ile Avustralya, %86 ile Amerika ve %86 ile Hindistan. Listenin en sonunda ise,%13 ile İspanya ve %2 ile Yunanistan geliyor. 2013 2. çeyrek verilerini 2012 2.çeyrek verileri ile kıyasladığımızda, bölgelerin hemen hemen aynı kaldıklarını fakat BRIC ülkelerinin %73’ten %67’ye doğru çok büyük olmasa da dikkat çekici bir düşüş yaşadığını görüyoruz. 
   
ÖNÜMÜZDEKİ 12 AY İÇİNDE ZAM YAPMAYI PLANLAYANLARIN YÜZDESİ

Araştırma sonuçları maaş artışı konusunda pozitif bir tablo çizse de, önümüzdeki bir yıl içinde enflasyon üzeri maaş artışı planlayanlara gelince oranlar ciddi biçimde azalıyor. Türkiye, %36’lık oran ile bu konuda da Hindistan ve Norveç ile birlikte başı çekse de diğer ülkelerde oranlar daha fazla azalıyor. BRIC %16 ve Avrupa Birliği %10 ile Türkiye’nin gerisinde. Burada dikkat çekici olan, Türkiye dışında diğer bölgelerin 2012 2. çeyreğine göre verdikleri cevaplarda düşüş olması. Diğer bir değişle, enflasyon üzeri maaş artış planı Türkiye’de geçen yılın aynı dönemine göre artarken, BRIC, Euro Bölgesi, G7 ve Kuzey Amerika’da düşüş var.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir