Türk okuluna FBI'dan baskın

FBI, Louisiana eyaletinde Gülen Hareketi'ne yakın 'Kenilworth Science & Technology' adlı okula baskın yaptı. Daha önceki FBI operasyonunda, öğretmenlerin maaşlarını 'Hizmet'e aktardıkları iddia edilmişti

Türk okuluna FBI'dan baskın

Hizmet Hareketi'ne bağlı okullardan biri olarak gösterilen 'Kenilworth Science & Technology', FBI tarafından kıskaca alındı. FBI, Baton Rouge kentindeki 'Kenilworth Science & Technology' isimli 'charter' okuluna önceki gün operasyon düzenledi. Olay yerinden canlı yayın yapan Louisiana merkezli WAFB televizyonunun muhabiri, FBI ajanlarının okuldan çok sayıda koli çıkardığını ve bunları bir minibüse yüklediğini söyledi.

SORUŞTURMA VARDI

Operasyonda FBI ajanlarına, yerel emniyet görevlilerin de yardımcı olduğuna dikkat çekildi. 'Kenilworth Science & Technology' okulu, direkt olarak Gülen Hareketi'ne bağlı olmadığı belirtildi. Ancak okulu idare eden Pelican Educational Foundation Başkan Yardımcısı Karen Fontenot, 2010 yılında düzenlenen bir konferansta, Louisiana'daki Gülen okullarının yönetim kurulunda olduğunu açıklamıştı. FBI daha önce de Gülen Hareketi'ne bağlı bazı okullarla ilgili inceleme başlatmıştı. Fethullah Gülen'in yaşadığı Pennsylvania eyaletindeki savcıların yürüttüğü soruşturmada, söz konusu okullardaki öğretmenler, vergi mükellefleri tarafından finanse edilen maaşlarının büyük bölümünü 'Hizmet'e aktarmakla suçlanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *