Türk bankalarının en büyük riski

BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, Türk bankalarını bekleyen risklere dikkat çekti.

Türk bankalarının en büyük riski

BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, 2013 yılının ilk yarısında piyasalarda dalgalanmalar yaşandığını vurgulayarak önümüzdeki yarıyılda da benzer bir seyrin görülme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Küresel piyasalarda bol para ve düşük faiz döneminde sona gelindiğine yönelik işaretlerin görüldüğünü de vurgulayan Hasan Akçakayalıoğlu, özellikle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeye yönelik adımlarını durdurmaya başlayacağını açıklamasının piyasalar açısından belirleyici olduğuna işaret etti.

Hasan Akçakayalıoğlu, "Fed ve Japonya Merkez Bankası 2008 yılından beri piyasaya 8,7 Trilyon Dolar sürdü. Bu bol para ortamından hem dünya hem de Türkiye faydalandı. Bu nedenle Fed'in yaptığı son açıklama çok önem taşıyor" dedi.

YENİ DENGE ARAYIŞI

Türkiye’de de 2013 yılında büyüme odaklı politikalara ağırlık verilmesi sonrasında yılın ilk yarısında hem cari açık hem de enflasyon tarafında bozulmaların görüldüğünü hatırlatan Hasan Akçakayalıoğlu,  şöyle devam etti:

"Mayıs ayından beri içeride yaşanan gelişmeler, Türkiye'de yıllardan beri varolan istikrar konusunu gündeme getirirken aynı zamana denk gelen global para akışlarının gelişen piyasalardan çıkış yönünde olması dalgalanmaya neden oldu. Bu gelişmelerin neticesinde faiz arttı, kurlarda dalgalanma meydana geldi. Yeni bir denge arayışı başladı ve bu dengenin gelecek altı ayda nerede oluşacağı henüz netleşmiş değil. Bu durum, bankacılık için bir belirsizlik ortamı yarattığı için sektörün pozisyon almasını da zorlaştırıyor."

TÜRKİYE YÜZDE 3.5 BÜYÜR

Türkiye'de büyüme dinamiklerinin de değişme kaydettiğine işaret eden Hasan Akçakayalıoğlu, 2011 ve 2012 yıllarında dış talep ve kamu harcamalarına dayanan sağlıklı büyüme modelinin 2013'te farklılaştığını ifade etti. Hasan Akçakayalıoğlu, bu dönemde iç talebe yönelik büyümenin ağırlık kazandığını, net dış talebin katkısında ise düşüşolduğunu ifade ederken, 2013 yılında yüzde 4 olarak belirlenen büyüme hedefinin yüzde 3.5 ya da altında gerçekleşmesini tahmin ettiklerini belirtti.

Hasan Akçakayalıoğlu, 2013 sonu baz senaryo beklentisini ise, "Baz senaryomuzda faizlerin sene başına göre daha yüksek, büyümenin yüzde 4 oranının altında olacağını tahmin ediyoruz. Kredilerde riskin bir miktar artacağını ve fonlama tarafının da daha zorlu olacağını öngörüyoruz" şeklinde açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir