'Turistler zarar görmedi'

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle Taksim Meydanı’nda bulunan otellerde rezervasyon düşüşü yaşandığını, İstanbul’un diğer bölgelerinde ve özellikle deniz kıyılarındaki tatil merkezlerinde herhangi bir düşüş veya rezervasyon iptallerinin bulunmadığına belirtti.

'Turistler zarar görmedi'

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Moskova’da Rusya Federasyonu Federal Turizm Ajansı Başkanı Aleksandr Radkov ve Rus tur operatörleriyle görüştü. Türk-Rus turizm ilişkilerinde gelinen nokta ve Türkiye’nin gündeminin değerlendirildiği görüşmelerin ardından Müsteşar Özaslan, Rusya’nın Itar Tass, Ria Novasti, Interfax Haber Ajansı’na röportaj verdi. Türkiye'nin gündemi ve turizm rakamları hakkında bilgilerin yer aldığı Özaslan' in röportajı, birçok Rus haber sitesinde “Türkiye’de Turist Güvenliği Sıkıntısı Yok” başlığıyla yayınlandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın olayları yakından takip ettiğinin ifade edildiği haberlerde, hükümetin gerekli tedbirleri aldığı ve olayların Mısır ve Tunus ile karıştırılmaması gerektiği belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan’ın Rus kamuoyunu bilgilendirdiği röportajın haber sitelerine yansıması; Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğu, protestoların her demokratik ülkede meydana gelebilecek eylemlerden ibaret olduğu ve festival havasında sürdüğü yönünde oldu. Türkiye’deki eylemlerden dolayı turistlere herhangi bir zarar gelmediğine işaret edilen röportajın yayınlandığı haberlerde, İstanbul’un turizm potansiyeli ile Türk turizmine ilişkin Özaslan’ın verdiği istatistiki bilgilere de yer verildi.
İstanbul’un turizm potansiyeli ile ilgili olarak uluslararası bazı kuruluşlarca yaptırılan “Hedef Şehirler 2013 Endeksi” hakkında da Rus kamuoyunu bilgilendiren Özgür Özaslan, İstanbul'un dünyada en fazla turist çeken 6., en fazla turizm geliri elde eden 4. kent olacağının öngörüldüğünü söyledi. Olayların sadece Taksim Meydanı’nda bulunan otellerde rezervasyon düşüşüne neden olduğunu belirten Özaslan, İstanbul’un diğer bölgelerinde ve özellikle deniz kıyılarındaki tatil merkezlerinde herhangi bir düşüş veya rezervasyon iptallerinin bulunmadığına vurgu yaptı. Rusya’da turizm alanında faaliyet gösteren turizm sektörü temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildiği ve bunun sonucunda Türkiye destinasyonuna satışların azalmadığı, hatta geçen seneye göre arttığının dile getirdiği haberlerde, gösterilerin turizm sektörüne zarar vermeyeceği ve ülke imajını etkilemeyeceği konusunda Türk heyetinin Rus yetkililerle fikir birliğine vardığı kaydedildi.