Tüpraş denetimi meclise taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Tüpraş'a Maliye denetimi hakkında TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tüpraş denetimi meclise taşındı

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Tüpraş’ta yürütülen denetimi, “Başbakan Tayyip Erdoğan, hukuku bir silah olarak kullanarak Koç Holding’i hedef aldı” sözleriyle eleştirdi. Bunun tehlikeli bir anlayış olduğunu savunan Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

DEMOKRASİYLE SAVAŞIYOR

Hukuki yöntemlerin silah gibi sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına, iş hayatına ve medyaya baskı kurmak için kullanıldığını savunan Oran, “Bütün toplumsal aktörler korkutulmaya, sindirilmeye çalışılıyor. Her demokratik kurumla Erdoğan arasında bir savaş yaşanıyor. Adeta Erdoğan demokrasiyle savaşıyor. Erdoğan artık demokrasinin önemli kurumlarını ve toplumsal muhalefeti haksız, hukuksuz, kanunsuz bir şekilde imha etmeye çalışıyor” dedi.ERDOĞAN HEDEF GÖSTERDİ

Soru önergesinde, İstanbul Sanayi Odası tarafından 24 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan, “Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu” listesinde birinci konumda olan Tüpraş’a yönelik inceleme yapıldığını belirten Oran, Şimşek’e, “Gezi Parkı olaylarından sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çeşitli illerde yaptığı mitinglerde hedef gösterdiği bir şirkete yönelik olarak yapılan aramalı inceleme faaliyeti ile şirket borsada 900 milyon TL’lik bir değer kaybına uğramıştır. Twitter hesabınızdan yaptığınız açıklamaya göre bu inceleme ile Gezi Parkı olayları arasında bir bağlantı bulunmamaktadır” anımsatmasında bulundu. Oran, Şimşek’e, şu soruları yöneltti:HANGİ TARİHTE İHBAR GELDİ
“2002-2012 yılları arasında yıllara göre borsada işlem gören şirketlere yönelik olarak kaç vergi incelemesi yapılmıştır, bunların kaçı aramalı incelemedir? 2006-2012 yılları arasında yıllara göre, Tüpraş’a yönelik olarak kaç vergi incelemesi gerçekleşmiştir, bunların kaçı aramalı incelemedir? Aramalı inceleme yapılabilmesi süreci bir ihbar veya yapılan inceleme sonucunda mükellefin vergi kaçırdığına yönelik bir delil bulunması halinde başlamaktadır. Bahsi geçen olayda hangi tarihte ihbar gelmiştir, aramalı inceleme yapılması için mahkemeye başvurma kararı hangi tarihte verilmiştir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir