Tüketiciye "aldatıcı indirimler" uyarısı yapıldı

Tüketici derneklerinin yetkilileri, "yılbaşına özel indirim" adı altında müşteri çekip mevcut fiyat üzerinden satış yapanlara karşı vatandaşları uyardı.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı bankaların SMS yoluyla tüketicilere faizli ve faizsiz kredi imkanı sunduklarını söyledi.

alisveris-izdihami

Fırsat gibi gözüken bu kredilerin aslında 2016 yılı boyunca tüketiciye kabus yaşatabileceğini savunan Ağaoğlu, "Bunu yapmak yerine tüketiciler geçmiş yılın muhasebesini yapıp hane halkı bütçesinde özellikle ne tür harcamalar yapıldığını, bunların hangilerinin gerçekten yerinde olduğunu, kredi kartı ve diğer borç miktarını gözden geçirmesinde yarar vardır. Böylelikle çoğu tüketici görecektir ki 2016'da borçlanmak bir yana, eski borçları ödemek için bile ciddi külfete katlanma ihtiyacı ortadadır" ifadelerini kullandı.

Yılbaşı tatilinin 31 Aralık Perşembe günü öğleden itibaren başlayacağını anımsatan Ağaoğlu, "Hafta sonunu da ekleyip bunu 3-4 günlük tatil olarak kullanacak kişilerin borçlanarak yılbaşını güzel geçirmeleri durumunda bütün yıl boyunca bu borcu ödemek için sıkıntı çekeceklerini gözardı etmemeleri gerekir. Bunun için vatandaşlar, bütçelerini dikkate alarak tatil planlarını buna göre yapmalı, bütçeleri el vermiyorsa evlerinde sevdikleriyle birlikte yılbaşı gecesini geçirmelerini öneriyoruz" dedi.

"YALANCI İNDİRİMLERE DİKKAT EDİN"

Ağaoğlu, 100 bin liraya varan banka kredilerinin yanında bir de "yalancı indirimler" olduğuna dikkati çekerek, bunların tüketimi teşvik ederek ihtiyaç fazlası pek çok harcamaya sebep olduğunu belirtti.

magazaya-hucum

Alışveriş merkezlerinde özellikle "3 al, 2 öde" şeklinde indirim ve taksit kampanyalarının "tuzak" niteliğinde olabileceğini dile getiren Ağaoğlu, bunun gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ağaoğlu, şunları kaydetti:

Böylelikle tüketiciler borçlarını artırıyor ama lüzumsuz eşyayla evlerini dolduruyorlar. Bankalar, kredi kartı komisyon gelirlerini yükseltiyor, satıcılar da stoklarını eritiyorlar. Tüketiciler, ihtiyaç fazlası ürünleri satın almaktan uzak durmalı, ihtiyaçlarını satın almadan önce mutlaka gerçekten gerekli olup olmadığını düşünmeli ve piyasada mukayeseli araştırma yapmalılar. Yılbaşı kredilerine güvenip hesapsızca harcama yapmak, hele ki kredi kartının, yani plastik paranın cazibesine kanıp 'nasılsa taksitle bunu öderim' diye düşünmek tüketicilerin geleceklerini ipotek altına almaktan başka bir şey değildir. 2016 yılını huzurlu geçirmek isteyenler borçlanmaktan kaçınsınlar."

Ağaoğlu, bazı mağazaların "özel yılbaşı indirimi" diye 100 liralık ürünü önce 250 liraya yükselttiğini, daha sonra yüzde 50 indirim yaparak hedeflediği fiyat üzerinden satış yaptığına işaret ederek, "Bizler de 'nasılsa taksit, özel indirim, mağaza kartına yüzde 50 indirim var' diyerek alışveriş yapıyoruz. 250 lira yaptığı 100 liralık ürün 125'e düşüyor. Burada da 'yüzde 20 indirim var' diyor, 125 liranın yüzde 20'sini indiğin zaman gerçek fiyatı olan 100 liraya alıyorsunuz ama bu yüksek indirimli aldığımızı zannettiğimiz ürün, önümüze konan bu cazip önerilerden ötürü gerçekten ihtiyacımız mı değil mi, onu da fazla düşünmüyoruz. Bu 'yalancı indirimlere' kanmayın, kredilerden ve borçlanmaktan uzak durun" şeklinde konuştu.

'YILBAŞINA ÖZEL BİR İNDİRİM YOK'

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu da kapitalizmin insanlar üzerinde belli silahları olduğunu, bunların "Anneler Günü" ve "Sevgililer Günü" gibi çok ince duygular arkasına sığınarak yapıldığını söyledi.

Bilinçli tüketimin önemine işaret eden Kalyoncu, şöyle devam etti:

Tabii ki ekonominin canlı olması, bir ülke için iyidir ama şunu unutmamak lazım. İnsanları belli bir ihtiyaç zorunluluğu olmaksızın bir tüketime yönlendirmek, o insanların gelecekteki programlarının önüne set oluşturuyor. Tüketici, 'indirim' diye bahsedilen şeylerin aslında indirim olmadığını 15 gün sonra fark ediyor. Yılbaşına özel bir indirim yok. Biz o yüzden bu tip günlerde insanların gaza gelmemelerinin altını ısrarla çiziyoruz. Elbette ki arzu ediliyorsa yılbaşında insanlar her daim olabileceği gibi birbirleriyle hediyeleşebilirler ama bunu yılbaşı olduğu için 1 liralık şeyi 3 liraya alarak yapmamalılar. Artan talep söz konusu olunca satıcı da bu fiyatları artırmakla meşgul. Bunlara rağbet etmeyin."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *