Tüketici güveni yüzde 1.6 düştü

Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 2013 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında azaldı

Tüketici güveni yüzde 1.6 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 2013 Haziran ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azaldı  Mayıs ayında 77,5 olan endeks Haziran ayında 76,2 değerine düştü.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre %4,6 oranında arttı. Mayıs ayında 25,3 olan endeks, Haziran ayında 26,4 değerine yükseldi. Bu yükseliş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Mayıs ayında 104,7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %2,6 oranında azalarak, Haziran ayında 102 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %2,1 oranında azaldı. Mayıs ayında 94,4 olan endeks değeri Haziran ayında 92,4 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı. 

Mayıs ayında 85,4 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,6 oranında azalarak, Haziran ayında 84,1 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir