Tüketici güveni düştü

Ağustos ayında tüketici güven endeksi yüzde 1,6 azaldı.

Tüketici güveni düştü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2013 Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azaldı, Temmuz ayında 78,5 olan endeks Ağustos ayında 77,2 değerine düştü.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre %10,4 oranında azaldı. Temmuz ayında 28,7 olan endeks, Ağustos ayında 25,8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

TÜİK'ten yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

"Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi %2 azaldı. Temmuz ayında 105,1 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %2 oranında azalarak, Ağustos ayında 103 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi %1,3 azaldı. Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,3 oranında azaldı. Temmuz ayında 94,3 olan endeks değeri Ağustos ayında 93,1 oldu. Bu azalma, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı. 

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi %1,2 arttı. Temmuz ayında 85,7 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,2 oranında artarak, Ağustos ayında 86,8 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *