Tüketici Güven Endeksi azaldı

Tüketici Güven Endeksi, Haziranda geçen aya göre yüzde 3 azaldı.

Tüketici Güven Endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi açıklandı.
Buna göre, Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında azaldı; Mayıs ayında 76 olan endeks Haziran ayında 73,7 değerine düştü.

TASARRUF ETME İHTİMALİ AZALDI
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,8 oranında azaldı. Mayıs ayında 26,6 olan endeks, Haziran ayında 24 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ
Mayıs ayında 102,7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak, Haziran ayında 98,7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE YÜZDE 2,4 AZALDI
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 oranında azaldı. Mayıs ayında 93,1 olan endeks değeri Haziran ayında 90,9 oldu. Yapılan açıklamada bu azalışın gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandığı ifade edildi.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ AZALDI
Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,5 oranında azalarak, Haziran ayında 81,2 değerine düştü. Bu azalışın işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi.(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir