TÜİK'in enflasyon anketinde "Dini sorular"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TÜİK'in enflasyon araştırmasında kullandığını iddia ettiği, dini inanç ve yaşam tarzına ilişkin soruları içeren yeni bir anketi Meclis gündemine taşıdı. TÜİK ise iddiaları yalanladı.

TÜİK'in enflasyon anketinde

Tanrıkulu, Tüketici Fiyat Endeksi çalışması sırasında anketi kabul eden vatandaşlara, "Sizce köpek giren eve melek girer mi? Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz? Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?" diye sorulduğunu belirtti. 

34 BİN 624 HANE

Tanrıkulu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e verdiği önergede, şunları anlattı:

"TÜİK, 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksini belirlemek için başlattığı anket çalışması kapsamında evlerin kapısını çalarak, yakasında devletin resmi kurumu TÜİK'in yaka kartı olan bir görevli anket yaptıklarını, tesadüfi örneklemle bu evin seçildiğini ve bu ankete cevap vermekle görevli olunduğunu söylüyor. Kabul etmek zorunda hissedip, 'Buyurun sorun' denildiğinde sorular başlıyor. Ankette yer alan sorulardan, görevlinin elindeki kağıda bakıldığında yazan bilgilerden Diyanet İşleri Başkanlığıyla ortaklaşa yürütülen bu çalışmada 37 bin 624 hane ziyaret edileceği öğreniliyor ve belgenin altında da görevli kişinin imzasını görülüyor."  

Tanrıkulu, belgedeki soruları şöyle sıraladı:

Hangi dine mensupsunuz?

Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?

Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?

Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız?***

Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?

Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz?

Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır?

Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır?

Alevi misiniz, Sunni misiniz?

Sizce köpek giren eve melek girer mi?***

Alevilik, Bektaşilik, Kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz?

Dini kimden öğrenirsiniz?

Aileniz ne kadar dindardır? Hangi dine mensuptur?

Oruç, hac, zekat, fitre, kurban kesme gibi ibadetlerle ilgili durumunuz nedir?

Ne sıklıkla dua edersiniz?

İbadetlerinizin kazasını yapar mısınız?

Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz?

Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?

Laiklik İslamı özgürce yaşamanın teminat mıdır?

Ne zaman dua edersiniz?

Misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz?

Allah'ın varlığına inanıyor musunuz?"

Hükümetin projesi mi? 

Tanrıkulu, önergesinde, "TÜİK, Tüketici Fiyatları Endeksi anket çalışması Diyanet İşleri Başkanlığıyla ortaklaşa mı yürütülmektedir? Bu tür sorular toplumda derin bir mezhepsel ayrımcılığa sebep olmayacak mıdır? Başbakan olarak bu anket çalışması ile ilgili olarak bilginiz var mıdır? Bu sorular insanlar arasında bir tür din, ırk, soy, mezhep ayrımı yapıldığının bir göstergesi midir? Bahse konu olan çalışma hükümetinizin ve partinizin programında yer almakta mıdır?" diye sordu.

TÜİK'TEN AÇIKLAMA

TÜİK'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, 2002 yılından beri aylık olarak sürekli yapılan Hanehalkı Bütçe Anketleri ile belirlendiği belirtilerek, söz konusu ankette, habere konu olan dini hayat algısına ilişkin hiçbir sorunun yer almadığı ifade edildi. Açıklamada şunlar söylendi:

"Ankette hanehalklarına, hangi mal ve hizmeti satın aldıkları ve bunlara ne kadar harcama yaptıkları sorulmaktadır. Söz konusu ankette, habere konu olan dini hayat algısına ilişkin hiçbir soru yer almamaktadır. Ayrıca, TÜFE kapsamında her ay 1083 madde çeşidi için 375 bin fiyat yaklaşık 27 bin 500 işyerinden ve 4 bin 252 kira bilgisi hanehalklarından derlenmekte olup, bu kapsamda işyerlerine ve hanehalklarına habere konu olan soruların sorulması mümkün değildir. Haberlerde yer alan sorular, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği çerçevesinde; Türkiye'de dini hayatı bütün çeşitliliği ile inceleyerek gündelik hayatta dinin hangi statü, sembol ve dillerde var olduğuna ilişkin toplumun algısını tespit etmek amacıyla Haziran-Eylül 2013 döneminde uygulanmıştır. Söz konusu Dini Hayat Araştırması'nda da TÜFE veya Hanehalkı Bütçe Araştırması'nda yer alan herhangi bir soru bulunmamaktadır. Ayrıca, birbiriyle hiç ilgisi olmayan bu iki araştırmaya ait soruların nasıl karıştırıldığı da anlaşılamamıştır. Kaldı ki TÜİK uyguladığı hiçbir ankette habere konu olan soruları, Dini Hayat Araştırması hariç, sorgulamamıştır." 

Açıklamada, bu yöndeki haberlerin tamamen yanlış ve asılsız bilgilerden oluştuğu söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =