Trafik cezalarına 10 gün içinde tebliğ şartı

Emniyet genel müdürlüğü, ödenek yetersizliği nedeniyle yılbaşından bu yana biriken cezaları son günlerde üst üste yollamaya başlayınca sürücüler neye uğradığını şaşırdı. Toplu cezalara dönüşen tebliğler sürücüleri karar kara düşündürürken mahkemeye başvurulması halinde bu cezaların iptal ettirilebileceği ortaya çıktı.

Trafik cezalarına 10 gün içinde tebliğ şartı

Son günlerde üst üste gönderilen biriken cezaları gören sürücüler ne yapacağını şaşırırken sevindiren haber İzmir’den geldi.

Neredeyse toplu gelen o cezaları, '10 günlük sürede tebliğ edilmediği' gerekçesiyle iptal etmek mümkün…

İzmir Barosu avukatlarından Gönenç Uygun, hem kendisi hem de müvekkiline kesilen trafik cezalarını, 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği gerekçesiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurup iptal kararı aldırdı.

Avukat Uygun, vatandaşların, mağdur olmamaları için Karayolları Kanunu'nun ilgili hükmünün uygulanmadığı gerekçesiyle mahkemelere başvurmalarını önerdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, cezaların tebliği için PTT'ye vermesi gereken ücreti ödeyemediği için şubat ayından beri vatandaşa kesilen trafik cezalarını gönderemediği ortaya çıkmıştı.

Ağustos ayında ödenek sorununun aşılmasının ardından ise bu yılın başından beri biriken cezalar toplu olarak gönderilmeye başlamıştı.

Son bir not: cezalarla ilgili iptal başvurusu için mahkeme harcı ve masrafı olmadığını belirten uzmanlar, sadece 16 lira tebliğ masrafı olduğunu hatırlattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *