Torba yasasıyla 33 milyonun borcu siliniyor

Çok sayıda müjdeyi içeren torba tasarı bu hafta yasalaşacak.

33 milyonun borcu silinecekBu hafta meclise gelmesi beklenen torba yasanın yasalaşması bekleniyor. Bununla birlikte 33 milyon gencin prim borcu silinecek. 15 bin polis alınacak. İşçiler yıllık iznini istediği kadar parçaya bölerek kullanabilecek.

Müjde torbası için son viraja girildi. Çok sayıda müjde içeren torba yasa tasarısının bu hafta Meclis'ten geçmesi bekleniyor. 5 maddesi kabul edilen tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine salı, çarşamba ve perşembe günleri devam edilecek.

Yasanın çıkmasıyla, gençler birikmiş Genel Sağlık Sigortası borçlarından kurtulacak.

Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek. Düzenlemeden 3.3 milyon genç yararlanacak, 3.7 milyar liralık borcun üstü çizilecek. izin de yeni döne m 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek. İşçilerin yıllık izin sistemi değişecek.

Halen işçi, yıllık iznini bir defasında 10 günden az olmak üzere 3 parçaya bölerek kullanıyor. Yeni sistemle bir defasında en az 10 gün izin kullanılacak, Kalan izinler sınırlama olmadan istenildiği kadar parçaya bölünerek kullanabilecek. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüme girme koşuluyla elektrik, su ve gaz bağlanacak. Turizm işletmelerinin kira ve tahsis gibi borçları 1 yıl ertelenecek.

YAŞLIYA MÜJDE TAMAM

Torba yasa tasarısındaki 65 yaş aylığı müjdesi, geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Buna göre; hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir tutarı yerine aylıkbaşvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarının hesaplanması suretiyle bu aylığı alıp alamayacağına karar verilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *