TOKİ, Başkent’i gecekondulardan temizliyor

Ankara’nın kuzeyini gecekondulardan arındırıp yeni görüntüsüne kavuşturan Başbakanlık TOKİ, Mamak ve Sincan’da da kentsel dönüşüm projelerine başlıyor.

TOKİ, Başkent’i gecekondulardan temizliyor

Toplu Konut İdaresi, uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle başkent Ankara’yı imajına zarar veren çarpık yapılardan temizliyor.  TOKİ’den yapılan açıklamaya göre Mamak’ta 11 bin 790, Sincan’da ise 11 bin konut inşa edilecek. Mamak Belediyesi ile yapılan işbirliğiyle Anayurt ve Gülseren Mahalleleri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 5 bin 471 konut, bin 500 kişilik cami, anaokulu, ilkokul ve lise yapılması planlandı. Birinci ve ikinci etapta 2 bin 30 adet konutun inşası için ihale çalışmaları da tamamlandı. Mamak Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerinde de kentsel dönüşümle 5 bin 847 konut yapılacak. Proje alanında cami, anaokulu, ilkokul ve Türk Kızılay Derneği hizmet binası gibi donatılar yer alacak. Yatıkmusluk Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 732 konut hak sahiplerine teslim edilirken 472 konut, ilköğretim okulu ve cami ihalesi 26 Haziran 2012’de gerçekleştirilerek inşasına başlandı.

TOKİ ile Sincan Belediyesi arasında imzalan protokol çerçevesinde ise Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinde ihtiyaç duyulan tüm sosyal donatı tesisleri ile birlikte 11 bin konut inşa edilecek. Proje kapsamında Saraycık Mahallesi’nde 4 bin 800 konut, Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde ise 6 bin 200 konut ve 160 işyeri yapılacak. TOKİ, Ankara’da Altındağ Belediyesi ile uyguladığı kentsel dönüşümle; halk arasında ‘Çinçin’ olarak bilinen Gültepe, Doğantepe ve Aktaş mahallelerinin çehresini değiştirmişti. Bu bölgenin ihtiyaçlarına hizmet edecek bin 500 kişilik kültür merkezi kompleksi ve parkın inşası ise devam ediyor. Öte yandan gecekondu yıkımı tamamlanan Başpınar Mahallesi’ndeki 474 konutun ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Gültepe’de de teslimlerin yanı sıra 894 konut ve 32 derslikli ilköğretim okulu inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı devam ediyor. Aktaş Mahallesi’nde inşa edilecek 356 konutun ihalesi de önceki ayın sonunda yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir