TİM: Döviz kurunda oynaklık azaltılmalı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası’nın faiz kararıyla ilgili olarak “İhracatçılarımız için rekabetçi kur seviyelerinin korunması kadar, döviz kurlarında oynaklığın da azaltılması bilhassa fiyatlama ve maliyetlendirme denklemlerini etkilememesi açısından büyük önem taşıyor” dedi

TİM: Döviz kurunda oynaklık azaltılmalı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası’nın faiz kararıyla ilgili olarak “İhracatçılarımız için rekabetçi kur seviyelerinin korunması kadar, döviz kurlarında oynaklığın da azaltılması bilhassa fiyatlama ve maliyetlendirme denklemlerini etkilememesi açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştirdiği faiz artırımını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, faiz artırımının döviz kurlarındaki oynaklığı azaltacak bir etki yapmasını beklediklerini, dolayısıyla Merkez Bankası’nın beklentilere paralel olarak faiz koridorunun üst bandında 75 baz puan faiz artırımına gitmesini öngördüklerini ifade etti.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıklaması şöyle:

“Son dönemde Amerikan Merkez Bankası FED’in yaptığı farklı açıklamalar, başta gelişmekte olan piyasalar olmak üzere, tüm piyasalar üzerinde etkili oluyor. FED’in, uzun süredir uyguladığı parasal genişlemeye son vereceği şeklinde açıklamaları sadece Türkiye’de değil, Güney Afrika gibi birçok gelişmekte olan ülkede önemli çalkantılara sebep oldu. Birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Türkiye’de yabancı yatırımcıların hisse senetleri ve tahvillerde pozisyon kapayarak dolara yöneldiklerini gördük. Bu aşamada Merkez Bankası döviz satış ihaleleriyle dövizde aşırı oynaklığın önüne geçmeyi hedefledi.Tüm dünyada faizlerin arttığı bir dönemde Merkez Bankası’nın bu beklentileri karşılamasının, piyasalardaki öngörülebilirliği daha da arttırdığına ve belirsizlikleri kısa vadede ortadan kaldırdığına inanıyoruz."

İhracatçıların TİM'in çeyrek bazda gerçekleştirdiği eğilim anketine cevaben ilettikleri verilerde, ağırlıklı olarak dolar kurunda 1,90, sepet kurda ise 2,20 seviyelerini rekabetçi kur seviyeleri olarak gördüklerine dikkat çeken Büyükekşi "İhracatçılarımız için rekabetçi kur seviyelerinin korunması kadar, döviz kurlarında oynaklığın da azaltılması bilhassa fiyatlama ve maliyetlendirme denklemlerini etkilememesi açısından büyük önem taşıyor. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Merkez Bankası’nın ihracatçılarımızın taleplerini dikkate almaya devam etmesini diliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 1