Ticarette e-fatura dönemi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzaladığı tebliğe göre, e-ticaret yapan firmalar, artık müşterilerine kağıt fatura yerine e-fatura düzenleyecek.

Ticarette e-fatura dönemi

 Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen e-Arşiv Uygulamasının yürürlüğe girmesi ile internet satışları daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle yapılabilecek. Uygulamadan, başlangıç aşamasında gerekli şartları yerine getiren mükellefler yararlanabilecek ancak uygulama, 1 Ocak 2015 itibariyle internet üzerinden satış yapan tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek. Bakan Şimşek, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamanın, tüketicilerin internet alışverişlerine ait faturalarının güvenli şekilde alınmasını sağlayacağını ve sahte fatura riskini ortadan kaldıracağını bildirdi. Uygulamanın hayata geçmesiyle internet üzerinden gerçekleşen işlemlerin izlenmesi yanında, bu alanda ortaya çıkabilecek vergi kayıp ve kaçağını önlemede de önemli bir adım atılmış olacağını belirten Şimşek, konu ile ilgili tebliğ taslağının Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinde yayınlanacağını ifade etti.

 "Uygulama, e-ticaret firmalarına maliyet avantajı sağlayacak"

 

Yapılan düzenlemeyle, e-ticaret yapan firmaların kağıt faturanın baskı, posta ve e-arşiv maliyetlerinden tamamen kurtulacağını anlatan Şimşek, şunları kaydetti: 

 

 "Düzenleme öncesi mevzuat hükümlerine göre bu firmalar düzenledikleri e-faturaları 10 yıl süre ile kağıt ortamında saklamak zorundaydılar. Tebliğle yapılan düzenlemelere göre ise e-ticaret firmaları bundan böyle e-faturalarını elektronik ortamda muhafaza edebilecekler. e-ticaret firmalarının yapılan bu düzenleme ile önemli ölçüde bir maliyet avantajı sağlamaları bekleniyor. e-fatura düzenlemek isteyen e-ticaret firmalarının, bunun için Maliye Bakanlığından izin almaları gerekecek."

 

"Tüketicilere de büyük kolaylık sağlanacak" 

 

Düzenlemenin, internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicileri de yakından ilgilendirdiğini belirten Şimşek, bu kişilerin de alışveriş yaptıklarında faturalarını cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilmesini talep edebileceğini söyledi. Şimşek, ilgili sitelerce gönderilecek bu faturaların, kanuni olarak geçerli bir belge kabul edileceğini ifade etti. 

 

"Kredi kartı satış bilgileri, e-fatura ile eşleştirilecek" 

 

Düzenlemeyle kayıt dışı ekonominin de önemli ölçüde önüne geçmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: 

 

"e-ticaret firmaları tarafından düzenlenen e-faturalar, Maliye Bakanlığı sistemi tarafından kontrol edilerek beyan edilip edilmediği de çapraz kontrollerle denetlenecek. e-ticaret firmalarına ait kredi kartı satış bilgileri bir süredir Bakanlık sistemine aktarılıyor. e-ticaret firmalarına ait kredi kartı satış bilgileri ile e-fatura bilgilerinin çapraz kontrolü ile hem 

mal hem de para hareketi çapraz kontrollerle denetlenebilecek. Böylece bu alandan kaynaklanan vergi kaybı da önemli ölçüde önlenecek."