THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu ile dobra dobra

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin talepleri arasında yer alan üçüncü havalimanının istemeyen lobilere sert çıktı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu ile dobra dobra

“Belden aşağı vuranlar THY’nin yükselişini durduramayacak”

Topçu, “Üçüncü havalimanının yapılınca THY İstanbul’u dünyanın uçuş merkezine haline getirecek. Bu dünyanın büyük havayolu şirketlerinin ve rakiplerimizin işine gelmiyor. Belden aşağı vurarak THY’nin büyümesini engellemeye çalışanlar gayelerine ulaşamayacak” dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin “İstanbul’a üçüncü havalimanı yapılmasını istemiyoruz” şeklindeki taleplerinin Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen lobilerin ayak oyunları olduğunu söyledi. Hava-İş Sendikası’nın grev kararıyla başlayıp Taksim Gezi Parkı eylemlerine kadar uzanan gelişmeleri gazetemize değerlendiren THY Yönetim Kurul Başkanı Hamdi Topçu dobra dobra konuştu.

400 UÇAKLIK DEV FİLO RAKİPLERİ KORKUTUYOR

Yılda yüzde 25 büyüyen THY’nin İstanbul’u doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün uçuşların ana merkezi haline getirmesi için üçüncü havalimanının çok önemli olduğunu ifade eden Topçu “THY 2023’e kadar büyümeye devam edeceğiz. Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına uçuş yapma kararı aldığımızda ‘bu uçak dolar mı ‘diye bir kaygımız kalmadı. THY İstanbul’daki havuz üçüncü havalimanıyla çok büyüyecek. Yıl sonuna kadar İstanbul’dan 207 ülkede 250 noktaya ulaşacağız. THY bunları gerçekleştirmek için hem uçak alımında hem de teknik bakım konusunda bütün planlarını hayata geçiriyor. Sabiha Gökçen’deki HABOM projemizin yüzde 85’i bitti. Yakında dar gövdeli uçaklar için ilk hangarımızı hizmete açacağız. Burada aynı anda 12 uçağa hizmet verebileceğiz. Şu anda 17 yan şirketimizle birlikte THY çalışanlarının sayısı 32 bin kişiyi geçti. 2020 yılına kadar 278 uçak daha alacağız ve filomuz 400 uçaklık dev bir kapasiteye ulaşacak. Bu da bizi uluslar arası arenada önemli bir noktaya çıkaracak. Bu dünyanın büyük havayolu şirketlerinin ve rakiplerimizin işine gelmiyor. Belden aşağı vurarak THY’nin büyümesini engellemeye çalışanlar gayelerine ulaşamayacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KESMEK İSTİYORLAR

Eylemle engellenmek isteyen mega projelerin Türkiye’yi çok güçlü konuma getireceğine dikkat çeken Topçu, “Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik alanda elde ettiği başarı ortada. Milli gelirin 3 bin dolarlardan 12 bin dolarlara çıkması bunun en büyük göstergesi. Bugüne kadar bize borç verenlerin peşinden talimat verdiği dönem bitti. Şu anda borç alan bir ülkeden borç veren bir ülke konumuna geldik. Türkiye jeopolitik olarak çok önemli bir noktada. Hem siyasi hem de ekonomik menfaatler uğruna sert rüzgarların yoğun estiği bir coğrafyadayız. Bu coğrafya tarih boyunca hep böyleydi. Burada kalabilmenin tek şartı güçlü bir ülke olmaktı. Türkiye bunu başardı. Güçlü bir Türkiye sadece ülkemizin teminatı değil dünyadaki tüm mazlum ülkelerin teminatıdır. Dünyanın en büyük havalimanına ihtiyaç duyan, yıllık ihracatı 150 milyar doları aşan bir ülkeyiz. Buna karşın Avrupa ve dünyaya baktığımızda eksi büyümeler yaşayan, ekonomisi daralan krizlerin yaşandığı bir coğrafya var. Böyle bir ortamda Türkiye’nin yükselmesini istemeyen lobiler geçmişte olduğu gibi bugün de iş başında” diye konuştu.

AĞAÇLAR BAHANE TEZGAH ŞAHANE

Topçu,Taksim Gezi Parkı eylemcilerinin “İstanbul’a üçüncü havalimanı yapılmasını istemiyoruz” şeklindeki taleplerinin asıl maksadın ağaç kesilmesini engellemekten öte olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen lobilerin THY için de aynı zihniyeti taşıdıklarına dikkat çeken Topçu, “THY çok kısa süre önce hiçbir gerekçesi olmayan, hak aramaktan uzak, tamamen ideolojik bir grev kararıyla karşı karşıya kaldı. Çalışanlarca talep edilip de alınamayan bir hak arayışı yoktu. Ancak basiretli, çalıştığı şirketi önemli bir noktaya çıkaran çalışanlarımız bu oyunu gördü ve alet olmadı. Ve THY tarihinde ilk defa yönetim lokavt kararı alınmadı. Bunda en büyük etken yine çalışanlarımızın şirketlerine sahip çıkmasıydı. Bu oyunu hep beraber gördük ve çalışanımız buna müsaade etmedi. Dışarıdaki lobilerin, yabancı odakların belden aşağı vurarak THY’yi dünyanın lider havayolu olmasını engellemeye gücü yetmez. Biz hem ülkemiz, insanımız ve THY ailesi olarak bu odaklarla savaşırız. Bunları yenmek kolay. Yeter ki büyük fotoğrafı görelim, içeride ortalığı karıştırmak isteyenlerin oyununu bozalım” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET YIKAN RÜZGARLAR MAZİDE KALDI

Bu rakamların üçüncü havalimanını istemeyenlerin hangi zihniyete hizmet ettiklerinin çok net anlaşıldığına vurgu yapan Topçu, “THY 2002’de yıllık 1.2 milyar dolar olan cirosunu, bugün 13.6 milyar dolara çıkardı. Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapan bir ülke konumuna gelecek. İstanbul finans şehri olacak ve yabancı sermaye burada akacak. THY’de bu yolda dünyanın lider havayolu olacak. Türkiye’de bugün yaşadığımız rüzgarlar eskiden hükümetler yıkıyordu, başbakanları zor durumda bırakıyordu. Artık Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye bu tür oyunlara ve krizlere pabuç bırakacak bir ülke değil. Türk halkı da bunlara müsaade etmeyecek ve 2023 hedefleri son 10 yıldaki hızlı büyümenin devam etmesiyle yakalanacaktır. Türkiye’nin önünü kesecek bir güç yok. Türkiye küçük bir manipülasyonla, bu tür rüzgarlarla yıkılamaz” şeklinde konuştu.

Cemil Yıldız'ın haberi...