THY 12 bin kişilik hostes ordusu kuracak

Bir taraftan kendi uçuş akademisinde kabin memurları yetiştiren diğer taraftan da üniversitelerle anlaşarak açığı kapatmaya çalışan THY, 2020’de 12 bin hostesle uçmayı hedefliyor.

THY 12 bin kişilik hostes ordusu kuracak

Atatürk Havalimanı’ndaki ekip tahsis odasına gelerek hosteslerin Dünya Kabin Memurları Günü’nü kutlayan THY Genel Müdürü Temel Kotil, “Emekli olduğumda kabinde görev yapmak isterim” dedi. THY’nin 80 yıldır mavi göklerde bayrak taşıyıcılığı yaptığına dikkat çeken Kotil, “Şu anda kabinde çalışan personel sayımız 6 bin 500’ü buluyor. Her geçen gün sefer sayımız, uçak sayımız artıyor. Şu anda günde bin sefer yapıyoruz. İnşallah 2020’ye kadar sefer sayımız iki bin’i bulacak. Bu çerçevede 2020’de kabin memuru sayımızı 12 bin’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bir hostes ordusu kurmayı düşünüyoruz. Sayı 10 bin’in altında kaldığı zaman buna ordu demek mümkün olmuyor” diye konuştu. Kabin memurlarının çok vefakarca çalıştıklarına dikkat çeken Kotil, “Bu arkadaşlarımız uçakta yolcularımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyor. Uçak korkusu olanları teskin ediyor, endişelerini gideriyorlar. Yolcularımızı en mutlu şekilde uçuruyor. Hepsi şirketimizin yüz akı” dedi.

Türkiye’de kabin personeli temin etmenin kokpit personeli temin etmekten daha kolay olduğunu vurgulayan Kotil, “Pilot bulmak daha çok vakit alıyor. Kabin memuru ihtiyacımızı kendi havacılık akademimizden ve anlaşma yaptığımız Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nden karşılamaya devam edeceğiz. Bu okullarda 3 yıl eğitim gören her gencimiz kabin personeli olarak THY’de uçmaya başlayacak. Ancak buna rağmen şu anda halen kabin personeli açığımız var” şeklinde konuştu. THY Havacılık Akademisi’nin Mayıs ayı başında kabin memuru eğitmek üzere açtığı sınava 30 bin kişi katılmış, bunlardan sadece 600’ü öğrenim görmeye hak kazanmıştı.

Cemil Yıldız'ın haberi...