Tersine beyin göçü 5 kat arttı

Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Bu yıl 117 araştırmacı Türkiye'ye dönmek için başvuruda bulundu. En çok başvuru ise ABD'den gerçekleştirildi

Tersine beyin göçü 5 kat arttı

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Türkiye ekonomisine duyulan güven, yurtdışına kaçan beyin göçünü tersine çevirdi. Dünyanın dört bir yanındaki Türk araştırmacıların ülkeye dönüşü için yürütülen projeler sonuç verdi. Bir zamanlar yeterli destek ve çalışma ortamı bulamadıkları için yurtdışına giden araştırmacılar yurda dönmeye başladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK tarafından başlatılan burs programının büyük ilgi gördüğünü belirterek, bu yıl 117 araştırmacının Türkiye'ye geri dönmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Amerikan Stanford, John Hopkins ve Virginia gibi ünlü üniversitelere giden süper beyinlerin göçü 5 kat arttı.

25 BİN LİRALIK DESTEK
Geri dönüş yolunu açan TÜBİTAK, sağladığı desteklerle yurtdışındaki araştırmacılara cazip fırsatlar sunuyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı'nın başlattığı "2232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı" kapsamında araştırmacılara 2 yıl boyunca aylık 3 bin 250 TL burs veriliyor. Dönüş yaptıklarında herhangi bir kurumda çalışmaya başlayan araştırmacılar da aynı bursu almaya devam ediyor. Hatta Türkiye'de yürütecekleri araştırmalar için de 25 bin liralık destek alabiliyorlar.

BAŞVURULAR ARTIYOR

Bakan Ergün, başvuran 117 Türk araştırmacıdan 74'ünün desteklenerek dönüşünün sağlandığını açıkladı. Ergün, şunları söyledi: "Başvuruların yüzde 75'i ABD'den geldi. Diğer başvuruları ise sırasıyla Almanya, Kanada, Avusturya, İngiltere, İtalya, Avustralya, Japonya, Çin, Güney Kore, Danimarka, Hollanda, İspanya, İsrail ve Bosna Hersek oluşturdu."

ÜNİVERSİTELER TERCİH EDİLİYOR

Bakan Ergün, dönüşlerde en çok tercih edilen kurumların yüzde 88'le üniversiteler olduğunu açıkladı. Nihat Ergün, "10 araştırmacı Kamu Araştırma Enstitüleri'ne dönüş yapmak için başvururken, 3'ü de sanayi kuruluşlarına geldi. En çok tercih edilen üniversiteler ODTÜ (16), Bilkent (15) ve Sabancı Üniversitesi (10) oldu. Bunları Abdullah Gül Üniversitesi (5) takip etti" diye konuştu.

TÜBİTAK BURSUNA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Burs programına, doktora dereceli yurtdışı Ar-Ge çalışma deneyimine sahip araştırmacılar başvurabiliyor. Bunların yanı sıra lisans mezunu, en az 6 yıl yurtdışı Ar-Ge çalışma deneyimine sahip araştırmacılar ile yüksek lisans yapmışi, en az 4 yıl yurtdışı Ar-Ge'lerinde çalışmış olanlara hak veriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *