Telefonu olan her vatandaşa ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, "Tüketiciler telefon dinlemelerine karşı çok dikkatli olmalılar. Tüketici açısından çok büyük kayıplar ortaya çıkabilir" dedi.

vatandasa cok onemli uyari!

Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yasa dışı telefon dinlemeleri nedeniyle tüketicinin ekonomik olarak durumdan etkilenebileceğini söyledi. Tüketicinin bu tür konularda dikkatli olması uyarısında bulunan Dinç, kişisel verilerin telefonda paylaşılmasının uygun olmadığını dile getirdi.

Böyle bir durumda ticari kaybın ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Dinç, "Tüketiciler telefon dinlemelerine karşı çok dikkatli olmalılar. Telefonda ve elektronik ortamlarda kesinlikle kişisel bilgiler verilmemeli. Tüketici açısından çok büyük kayıplar ortaya çıkabilir. Telefonda ve elektronik ortamlarda kredi kartı ve vatandaşlık numaraları paylaşılmamalıdır" diye konuştu.

- Tüketici tedbirli olmalı

Her zaman bilgilerin üçüncü bir kişinin eline geçebileceği düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Dinç, şunları kaydetti:

"Her şeyin ortada olduğu, her şeyin herkes tarafından bilindiği bir ortamda tüketici, zarara uğramaması konusunda tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamalıdır. Kişinin aldığı, sattığı, kiminle alışveriş yaptığı, ne kadar mal aldığı, nasıl aldığına bir başka kişi erişebiliyorsa, bu müşteri kaybını da doğurabilir. Bu nedenle, dinlemelerin tek elden değil, çok sayıda kişi tarafından yapıldığı, söz konusu bilgilerin de art niyetlilerin eline geçtiğinde ticari olarak zarar görülebileceği, ticari pazarın kaybedilebileceği gözardı edilmemelidir."

Dinç, teknoloji geliştikçe tüketicilere yönelik risklerin de arttığına işaret ederek, "Bu konuda toplumsal bilincin gelişmesi şart. Benzer mağduriyet durumları konusunda tüketicinin başarı elde edebilmesi için vatandaşlarımızdan, tüketici derneklerine üye olup güç vererek, duyarlı bireylerden oluşan örgütlü toplum yapısının güçlenmesine katkı sağlamalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir