Teleferiğin başlangıç noktası Mecidiyeköy

İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan teleferiğin başlangıç noktası Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen olacak. Hat, daha sonra Altunizade’ye gelecek ardından Küçük ve Büyük Çamlıca’yı da kapsayarak devam edecek.

Teleferiğin başlangıç noktası Mecidiyeköy

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Anadolu Yakası’na yapılacak 2. şehir parkının yerini ve teleferiğin duraklarını Radyo Viva’da açıkladı.

İstanbul Boğaz geçişini hem turistik anlamda hem de insan geçişi noktasında değerlendirmek adına bu çalışmayı başlattıklarını belirten Topbaş, teleferik hattının yapılan çalışmalar sonucunda belirlendiğini söyledi.

Topbaş, projenin başlangıç noktasının Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen olacağını daha sonra Altunizade’ye geleceğini, ardından Küçük ve Büyük Çamlıca’yı da içine alarak hattın devam edeceğini kaydetti.

SAATTE 6 BİN YOLCU

Şu anda ihale aşamasında olan proje kapsamında, saatte 6 bin yolcu taşınacak.

Avrupa-Anadolu yakası bağlantısının köprü ve Marmaray’dan sonra havada teleferikle sağlanmasının önemli bir adım olduğunun altını çizen Topbaş, projenin nostaljik ve turistik anlamda da bölgeye katkı sağlayacağını kaydetti.

Topbaş, İstanbul’un trafik yükünü hafifletecek olan projenin Yuşa Tepesi ve Yoros Kalesi için de düşünüldüğünü belirtti.

İSTANBUL'UN 2. ŞEHİR PARKI ANADOLU YAKASI’NA YAPILACAK

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu’na yapılacak 1 milyon metrekarelik şehir parkından sonra ikinci şehir parkının Anadolu Yakası'nda Maltepe’de yapılacağını açıkladı.

Topbaş, ülke turizmine ve İstanbul’un gelişimine büyük katkı sağlayacak, Güney Kore-İstanbul arasında geniş kapsamlı bir Kültür EXPO’su düzenleneceğini açıkladı.

31 Ağustos-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, 40 bin Güney Koreli Türkiye’ye gelecek. 23 gün sürecek olan organizasyonda İstanbul’un 35 noktasında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir