Tekstil devi iflas etti

Türkiye'nin dev çocuk giyim şirketlerinden biri iflasını açıkladı.

Tekstil devi iflas etti

 Çocuk giyim sektörünün en büyük markası Wenice Kids’in geçtiğimiz mart ayında iflas etmesi ile birlikte, sektörün bir diğer önemli oyuncusu Bücürük öne çıktı.

 

CİROSU 45 MİLYON LİRA

İrlandalı özel sermaye fonu Kerten ile ortaklık yapan Bücürük (Bücürük Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.), hızlı büyüme stratejisini esas aldı. Ancak şirket kısa bir süre içinde mali zorluğa düştü. Şirkete hacizlerin gelmemesi, faaliyetlerin devam edebilmesi için iflas erteleme seçeneği masaya yatırıldı. Şirket avukatları geçtiğimiz günlerde iflas erteleme istemi ile Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu.

Hürriyet'in haberine göre, başvuru dilekçesinde şirketin piyasaya 23,4 milyon lira borcu bulunduğu kaydedildi. 267 kadar çalışanı olduğu ifade edilen şirketin yıllık 3 milyondan fazla ürünün üretildiği kaydedildi. Şirketin 2012 yıl sonu cirosu ise 45 milyon lira.

 

Başvuru dilekçesinde, şirketin mali zorluğu düşüşü için de çeşitli nedenler sıralandı. Buna göre, şubat 2011’de yabancı fon ile yapılan ortaklık sonrası hızlı büyüme stratejisi geliştirildi. Ancak beklenen satışlar elde edilemedi; giderler ise arttı. Üretim maliyetlerindeki artış da, sıkıntı yaşanmasının bir diğer gerekçesi olarak sıralandı.

 

KREDİDE SORUN ÇIKTI 

Bücürük Tekstil Genel Müdürü Hakan Kavaklı, nakit akışında sorun yaşadıklarını kaydetti. Banka kredilerinden birinin son anda verilmemesi nedeni ile sıkıntı yaşadıklarını aktaran Kavaklı “Bücürük önemli bir değer. Ortaklar (Ünal kardeşler-Kerten) işten vazgeçmiş değil. Ortakların iradesi bizim için önemli. Bir tür yol kazası yaşadık. Kuşkusuz genel ekonomi açısından zor bir dönem…Banka kredilerimizden biri son anda iptal edildi. Bu beklenmedik bir durumda. Ancak tedbirlerimiz var. Üretimde de bir sorun yok. Sezona hazırlıklıydık zaten.” 

stratejisi geliştirildi. Ancak beklenen satışlar elde edilemedi; giderler ise arttı. Üretim maliyetlerindeki artış da, sıkıntı yaşanmasının bir diğer gerekçesi olarak sıralandı.

 

TEDBİR KARARI BEKLENİYOR

Mahkeme 15 Temmuz’da aldığı ara kararda Mehmet Hanifi Ayboğa ve Ayhan Alkan’ı kayyım olarak atadı. Mahkemenin, şirketin talep ettiği tedbir istemine ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor. Tedbir kararının çıkması ile birlikte Bücürük alacaklılara karşı korumaya alınmış olacak.

 

YÜZDE 48’İ YABANCI FONDA

Bücürük’ün yüzde 52 hissesi Kenan ve Rafet Ünal kardeşlerde, yüzde 48’i ise İrlandalı özel yatırım fonu Kerten Private Equity'e ait. Kerten ile şubat 2011’de yapılan ortaklık ile birlikte, Bücürük’ün yurtiçi ve yurtdışı büyümesine ağırlık verileceği kaydedilmişti. Hali hazırda 150 kadar mağazada ürünleri satılan Bücürük’ün 32 mağazası bulunuyor. Yurtdışında bulunan satış noktası ise 28. Yabancı fon ile ortaklık sonrası yapılan değerlendirmelerde 2013 sonunda 80’i kendisine ait, 75’i franchise, yurtdışında ise 50 mağazaya erişilmesi planlıyordu.

 

25 METREKARE DÜKKÂNDA ÇIKTI

Bücürük’ün kuruluş hikâyesi ise tekstilin kalbi olarak bilinen İstanbul Yeşildirek’deki 25 metrekarelik bir dükkâna dayanıyor. Kenan ve Rafet Ünal kardeşlerin 1995’de kurdukları Bücürük, özellikle 2000’li yıllarda önemli bir büyüme kaydetti.  Şirket hali hazırda Beylikdüzü’nde 10 bin metrekarelik bir alanda üretim, tasarım ve planlamasını yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir