TC kimlik NO ile hac sorgulama - Diyanet 2017 kura

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılında hac ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını kura çekimi ile belirledi. Kura çekimi sırasında ismi çıkan adaylar sevinç gözyaşlarına hakim olamadı. 

Suudi Arabistan'a Kutsal Toprakları ziyarete gitmek İslamın 5 şartından biri olan Hac görevini yerine getirmek isteyenler bugün 4 gözle Hac kuralarını bekliyordu. Hacca gitmek isteyenlerin kuraları çekilerek isimleri belirlenmiş oldu.

İşte Hac sorgulama heyecanı..

Hac kura sonuçları sorgulama ekranını sizlerle paylaşıyoruz. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında yapılan kura çekiminin sonuçları yaklaşık 2 milyon hacı adayı tarafından beklenmeye başlandı. 2017 yılı Hac sonuçları bu akşam saat 23.00'dan itibaren hac.diyanet.gov.tr adresinden öğrenilebilecek. Hac sonuçlarını görmek ve detaylı bilgileri incelemek için haberimizden faydalanabilirsiniz. İşte Hac hakkındaki tüm detaylar.

2017 HAC KURA SONUÇLARI için tıkla

Hac kuraları çekildi. Kuraya, kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 1 milyon 892 bin 724 kişi katıldı. Kura sonuçları saat 23.00'ten itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yayımlanacak. Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda yapılan kura çekimi Kur'an tilaveti okunmasıyla başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac ibadetine ilişkin, "Çıktığı, gitme imkanına kavuştuğumuzda sevinmeyi, coşmayı ne kadar haklı buluyorsak, çıkmadığında da üzülmeyi o kadar hak eden bir ibadet." değerlendirmesini yaptı. Hac ibadetinin farklı ırkları, renkleri, coğrafyaları ve kültürleri olan ama aynı imanı, aşkı ve heyecanı olan müminleri senede bir defa Kabetullah'ın etrafında bir araya getiren "Muhteşem" bir ibadet olduğunu ifade eden Görmez, "Hac ibadeti hem kalbimize, hem ahiretimize, hem kardeşlerimize, hem Kabetullah'a yolculuktur. Ama hac ibadetinin en büyük gayesi Kabe'nin Rabb'ine yolculuktur, onun sahibine yolculuktur." dedi. -"Bu sisteme geçmek zorundaydık" - Görmez, hac ibadeti için talebin arttığına dikkati çekerek, başvurular arasında hacca gitmek isteyenlerin katsayılı kura sistemiyle belirlendiğini aktardı.

2016-hac-tc-kimlikno

Bu sisteme ilişkin Görmez, şu bilgileri verdi: "Büyüklerimiz, 'neden sıra ile götürmüyorsunuz?' diye soruyor. Sırayla olduğu zaman sadece 9, 10 sene önce müracaat edenler gitmiş olacak. Yeni müracaat edene ise başkanlık 20, 25 yıl sonraya randevu vermiş olacak. Bu da toplumda her türlü hac talebini, hac heyecanının ortadan kaldıracak. Niyetini ortaya koymak ve müracaat etmek durumunda olan bütün insanları bu ibadetten men etmiş olacağız. Başkanlık olarak bu riski göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu sisteme geçmek zorundaydık."

Hac ibadeti için şehit ailelerine tanınan 600 kişilik kotaya değinen Görmez, şunları söyledi: -"Ancak bu sene ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçleri de dikkate alarak, onların bu taleplerini, gözyaşlarını dikkate alarak müracaat eden 4 bin 600 kardeşimizi...Yani evladını, yavrusunu, eşini, çocuğunu bu vatan için, bu milletin bekası ve bu ülkenin geleceği için feda eden anneye, babaya da müsaade edin bu önceliği tanıyalım. Bu sene 80 bin kardeşimiz hac ibadetini ifa edecek. İnşallah 4 bin 600 şehit ailemiz de gitme imkanına kavuşacaklar."

Hac ibadetinin dünya standartları dikkate alındığında çok pahalı bir ibadet olduğuna dikkati çeken Görmez, "Dünyanın en pahalı seyahati haline geldi. Ama bu bizim elimizde olan bir şey değil, bunu bilmenizi isterim. Sadece konaklama ve uçak masrafları yüzde 61'ini karşılıyor. Diğerlerinin hepsi rakam rakam bellidir. Bu bizi de üzüyor. Acaba ne yapılabilir? Bütün yollar ve imkanlar değerlendiriliyor." diye konuştu. Görmez, başkanlığın hedefinin huzurlu ve güvenli bir şekilde bu ibadetin yapılmasının sağlanması olduğunu belirtti.

- "Lütfen umre ibadeti var" - Görmez, kurada çıkan ve çıkmayan vatandaşlara da şunları söyledi: "Her birimiz Rabb'imizin bizim için çizdiği o plan içerisinde zaten aynı niyetle buraya gelmişiz. Çıkmadığı zaman 'ben vazifemi yaptım Rabb'im, sen bana emrettin ben de gittim peş peşe 10 sene müracaat ettim ama çıkmadı, senin rızanı kazanacak yüzlerce, binlerce, milyonlarca iş ve ibadet var. Ben de onlarla senin rızanı kazanmaya çalışırım...' Aynı şekilde çıkan kardeşlerimiz de büyük bir yola talip olmanın mesuliyetini üzerine alarak, hac ibadetini bir eğitime dönüştürerek ve şimdiden okumaya başlayarak, 'bu ibadeti en güzel şekilde nasıl yapabilirim' diyerek hazırlığını yapsın.

Ayrıca bu ibadeti yapmış olan hiçbir kardeşimizin ikinci defa bütün yolları zorlayarak, talip olması doğru değil. Bütün bu insanların hakkını, hukukunu, gözyaşını unutmayalım. Başka ülkelerden, başka yerlerden kapıları zorlayarak...Lütfen umre ibadeti var. Umre ibadetiyle bu hasretinizi gönderme imkanınız varsa...Ama 2 milyon kardeşiniz gözyaşıyla hacca gitmek için beklerken lütfen yolları zorlayarak...'Bir defa bu ibadeti yaptıktan sonra bu yanlışı yapmayın' diye istirhamda bulunmak istiyorum." Bu arada ekranda kuradan isminin çıktığını gören vatandaşlardan bazıları sevinçten ağladı.

- Sonuçlar internet sitesinde yayımlanacak - Kuraların hayırlı olması temennisinde bulunulmasının ardından Görmez ve Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu üyelerinin de katılımıyla kura çekildi. Ankara'dan başlayan kura çekimi daha sonra illerin plaka sırasına göre devam etti. Kura sonuçları, saat 23.00'ten itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak. Hac kesin kayıtları 3-13 Mart tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

2017 YILI HAC KAYITLARI
1- 2017 yılı hac kurası 24 Şubat 2017 Cuma günü Saat 15:00'da Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda (Kocatepe), bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık bir şekilde çekilecektir.
2- Kura sonuçları, aynı gün saat: 23:00'dan itibaren Başkanlığımızın http://hac.diyanet.gov.tr web adresinden sorgulanabilecektir.
3- Kurada Kesin Kayıt Hakkı elde edenler, 03 MART 2017 Cuma - 13 Mart 2017 Pazartesi tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
4- Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacaktır.
5- 2017 yılı Haccına müracaat eden; Şehit Yakını (anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ve Gazilerin (kendisi ve eşi) kayıtları ise 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretini yatırmaları şartıyla İl Müftülüklerinde yapılacaktır.
6- Hac Kesin Kayıt işlemleri ve Hac Konaklama ücretleri ile ilgili detaylı açıklama bilahare yapılacaktır.

Hac sonuçlarını ve hac kayıtları ile ilgili tüm detayları haberimizden bulabilirsiniz. 2017 Hac ibadeti ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

NAMAZ Vakitleri (Diyanet'den) - Dünyanın her yerinde..

TC kimlik NO ile hac sorgulama - Diyanet 2017 kura” üzerine 3 düşünce

 1. Resmi YokNurdanurAydın

  9.yıla döndü hac çıkmadı sağlığım hevesim gitti milli piyango günah diyip kurra ile hacca gönderenlere hakkımı helal etmiyorum AllahuTealaya havale ediyorum günahım boyunlarına sıraya göre neden göndermediniz 9yılda yaşlandım allah ahirette sorsun

 2. Resmi YokCemile Yazıcı

  İşte 2016 HAC SONUÇLARI da belli oldu.. kazanan kazanamayan herkese, ülkemize ve islam alemine hayırlı olsun. Sonuçlar tabi ki Allah’ın takdiridir ve nasip işidir. Çok isteyen herkese Allah nasip eder inşallah.

 3. Resmi YokBen OSMAN - Malatya

  2016 hac kuraları da çekildi. Allah herkese nasip eder inşaallah. Kazananlara hayırlar getirmesini dilerim.. Cenab-ı hak şimdiden kabul etsin..,

  Diyanet işleri başkanlığı gayet güzel ve organizeli çalışıyor. Rabbim emeği geçenlerden razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir