Tavan fiyat için vatandaşa kötü haber

Ulaştırma Bakanlığı, özellikle bayram ve tatil döneminde suistimali önlemek için yürürlüğe koyacağı tasarıda geri adım attı.

 vatandasa kotu haber, geri adim atildi!				Ulaştırma Bakanlığı, bayram ve tatil döneminde yüksek fiyattan satılan uçak biletlerine sınırlama getireceği ‘tavan fiyat konusunda geri adım attı.

Zaman'ın haberine göre, havayolu şirketleri, Bakanlığın karışmayacağı bilet fiyatlarını, ‘yolcuların mağdur edilmeyeceği şekilde’ belirleyecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 ay önce astronomik fiyatlardan satılan uçak biletlerine düzenleme getirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını açıklamıştı. Havayolu şirketleriyle yürütülen görüşmeler sonrasında iç hat uçuşlarında satılan ekonomi sınıfı bilet fiyatlarının 300 TL’yi geçmemesi kararlaştırıldı.

Ancak ‘tavan fiyatın haksız rekabete yol açacağını’ ifade eden bazı havayolu şirketi yetkilileri, uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Eleştirileri dikkate alan Bakan Yıldırım ise havayolu şirketlerini sevindiren bir karar aldı. Şirket temsilcilerine, ‘uçak biletlerindeki fiyat politikasına karışmayacaklarını’ ileten Bakan Yıldırım, uçak biletlerinin ise ‘vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde belirlenmesini’ istedi.

    Bakan Binali Yıldırım ile havayolu şirket temsilcileri, yarın saat 10.00’da Ankara’da bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak. Toplantıda Bakan Yıldırım’ın, havayolu şirket yöneticilerinden, ‘uçak biletlerinin astronomik fiyatla satılmayacağı’ yönünde söz alacağı belirtildi. Şirketlerin de, bilet satışlarında uygulayacakları en yüksek rakamı Bakan Yıldırım’a bildirecekleri ifade edildi.

    Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, Bakanlığın tavan fiyat uygulamasından vazgeçmesini çok olumlu karşıladıklarını söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile gerçekleştirdikleri görüşmede, 2014 Mart sonuna kadar 300 TL’nin üzerinde iç hat bileti satmayacakları konusunda prensip kararı aldıklarına dikkat çeken Haybat, tüm havayolu şirketlerinin Bakan Yıldırım’ın isteği doğrultusunda fiyat politikasını ‘gönüllü’ şekilde belirleyeceğini kaydetti. Haybat, iç hat bilet fiyatlarının aslında çok düşük satıldığını dile getirerek, “2002’de uçak yakıt fiyatı 350 dolara satıldığında bilet fiyatı ortalama 100 TL civarındaydı. Aradan 11 yıl geçti ve yakıt 1.000 dolara satılırken, bilet fiyatları yine ortalama 100 TL. Her şey ortada.” dedi.

    Biletini erken alan yolcular daha uygun fiyata koltuk bulabiliyor. Ancak son güne kalan yolcular ekonomi veya busines sınıfta 350-400 TL’nin üzerinde uçak bileti almak zorunda kalıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *