Tatil bölgelerinde emlak fiyatları neden yükseliyor?

Pandemi sürecinde GAYRİMENKULve HİSSE SENEDİ piyasalarında adeta patlama yaşandı! Peki ekonomilerin daraldığı, kısıtlamaların yaşandığı bir dönemde fiyatlar neden bu kadar hızlı arttı?

Gayrimenkul fiyatları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada oldukça hızlı bir şekilde artamaya devam ediyor. Türkiye'de özellikle Ege, Akdeniz başta olmak üzere tatil bölgelerinde müstakil ev fiyatlarında rekor oranda fiyat artışları yaşanıyor. Türkiye emlak fiyatı artışı sıralamasında dünyada ilk 3'te yer alıyor.

EK BİR ODAYA DAHA İHTİYAÇ DUYULUYOR
Birçok ülkede olduğu gibi evde çalışmak zorunda kalanlar bir odayı ofise dönüştürdükleri için daha geniş evlere olan talep artıyor. Ev içiresinde ofise ihtiyacı olanların yanı sıra daha izole bir hayat sürmek için müstakil evlere olan talebin artması fiyatları yukarı çeken önemli nedenler arasında sıralanıyor. Gelişmiş ülkelerde faizlerin sıfıra yakın olması ve vadelerin uzatılması talebi ve fiyatı körüklüyor.

Pandemi sonrası başlayan evde çalışma düzeninin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği yönündeki beklentilerin evleri daha değerli hale getirdiği belirtiliyor.

Son dönemde talepte bir miktar yavaşlama yaşansa da bazı ülkelerin emlak vergisinde yaptığı indirimlerin ve desteklerin sürdürmesi halinde talebin yıl sonuna doğru tekrar artışa geçeceği vurgulanıyor.

MÜLK SAHİPLERİ FİYAT ARTACAK BEKLENTİSİNDE
KPMG İngiltere Gayrimenkul Bölümü Başkanı Jan Crosby, “Arzdan çok daha yüksek talep görüyoruz, mal sahipleri, fiyatların artmaya devam edeceği beklentisi içerisinde olan mülk sahiplerinin de isteksiz satıcı olması stokların azalmasına neden oluyor. Bu durum kısır bir döngü şeklinde devam ediyor. Üstesinden gelmek da zor olacak" dedi.

Hisse Senetleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir