Taslağın lafı bile taksitleri azalttı

BDDK’nın kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sınırı getiren taslağı henüz uygulamaya geçmedi. Ancak son iki ay içinde kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksitli işlemlerin payı azalma kaydetti.

Taslağın lafı bile taksitleri azalttı

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sınırlamasına yönelik taslağı gelmeden vatandaşlar taksitten vazgeçmeye başladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Kasım 2013 dönemine ait Türkiye kartlı ödeme sistemleri verilerine göre, kredi kartı ile yapılan ödemelerin içerisinde taksitli işlemlerin payının son iki ayda azaldığı gözlendi. Eylül ayında kredi kartı ile ödemelerin yüzde 29.8’i taksitli işlemlerden oluşurken bu oran ekim ayında yüzde 28.4 ve kasım ayında ise yüzde 27.8 seviyesine geriledi. Aynı şekilde kredi kartı ile ödeme tutarı eylül ayında 34.2 milyar lira iken, ekim ayında 32.8 milyar liraya ve kasım ayında 32.2 milyar liraya indi.

Gerileme ekimde başladı

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, konuyla ilgili değerlendirmede bulunarak, taksitli yapılan ödemelerin azaldığını vurguladı. Soner Canko, kasım ayında dikkati çeken önemli bir gelişmenin, kredi kartı ile yapılan ödemeler içerisinde taksitin payındaki düşüş olduğuna işaret ederek, “Aslında ekim ayında başlayan bu gerilemenin kasım ayında da devam ettiğini görüyoruz. Aynı gerilemeyi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun  verilerinde de görüyoruz” diye konuştu.

BDDK verileri de benziyor

 BDDK’nın açıkladığı kredi kartı bakiye değerlerinin taksit gelişiminde BKM verilerine paralel bir tablo ortaya çıkardığına işaret eden Soner Canko, şöyle devam etti: “BDDK verilerine göre vadesi gelmemiş, sonraki dönemlere ait borç tutarını da içeren bireysel kredi kartı borç bakiyesi içinde taksitli bakiyenin payının yüzde 58’den yüzde 56.9 düzeyine gerilediğini gözlemliyoruz. Bu gerilemede taksitli ödemelere yönelik gerçekleştirilmesi beklenen düzenlemenin etkili olduğunu ve kart kullanıcılarının düzenleme gündeme gelmeden bilinçli bir şekilde bu alandaki önlemini aldığını söyleyebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir