Taş ocağında patlama: 1 işçi kayıp, 1 işçi yaralandı

Sakarya’nın Geyve ilçesi Akıncılar köyü mevkiinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait taş ocağında dinamitle gerçekleştirilen patlatmanın ardından meydana gelen göçükte, bir işçi yaralanırken bir işçiye ise ulaşılamadı.

Taş ocağında patlama: 1 işçi kayıp, 1 işçi yaralandı

Edinilen bilgiye göre ocakta bugün saat 15.00 sıralarında dinamitle yapılan patlatmanın ardından kayalar büyük bir gürültüyle iş makinelerinin üzerine devrildi. Ocakta çalışan işçilerden Ramazan Özuçar yaralı olarak kurtarılırken, İsmail Fethi Tandoğan ise göçük altında kaldı. Göçük altında kalan işçiye ulaşılmaya çalışılıyor.

Akıncı Köyü Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı eski bomba imha uzmanı görgü tanığı Kamuran Tan, Beşiktaş Deresi üzerine kurulu taş ocağında 2,5 tona yakın patlayıcı patlatıldığını söyledi. Tan, “Oluşturdukları bombanın patlamasıyla birlikte taş ocağının görevlileri kayaların altında kaldı. Bir tanesini yaralı halde kurtardılar. Bir tanesi hala göçük altında. Taş ocağının kırma eleme tesisi patlamayla göçüğün altında kaldı. 5 büyük iş makinesi, araçlar göçüğün altında kaldı.“ dedi.

Yetkilileri uyardıklarını, bu bölgenin hassas bir bölge olduğunu dile getiren Tan, şunları kaydetti: “Burası kara yoluna sıfır. Ayrıca, NATO boru hattı var. Enerji nakil hattı var. Bunlar alternatifsizdir. Burası hem enerjinin hem ulaşımın can damarı. Buralarda patlayıcı kullandırmayın bu ocaklara. Patlayıcılarla Geyve Boğazı'nı gevşettiler. Her an insanlar bu kayaların altında kalabilir. Eğer bugünkü bu vahim olayda, belki 5 milyon metreküp, belki 10 milyon metreküp kaya toprakla beraber ocağın üzerine indi. Trafiği kesmeden patlatma yapıldı. O anda kara yolundaki araçlar heyelanın altında kalabilirdi. Ben yetkilileri uyarmıştım. Patlayıcı emeklisiyim. Yetkililer dinlemedi. Bunun sorumlusu patlayıcıyı ocağa verenler.”

"DÜNYANIN SONU GELDİM ZANNETTİM"

Görgü tanığı Kevser Ertürk isimli kadın ise olayı şöyle anlattı: “Nasıl oldu, ben anlamadım. Bir anda toz bulutu geldi. Dünyanın sonu geldi dedim. Aynı fındık ağacının dibinde kardeşimle birbirimizi kaybettik. Sonra bağırışlar çıktı. Direğin üzerine çıktığımızda bir baktık ocağın altında insanlar kalmış. Gidip yardım edelim dedik ama imkanı yoktu. Sık patlama alıyordu, doğa intikamını aldı. Gözyüzü dahi görülmedi tozdan. Dünyanın sonu geldi sandım. Ocak çökmüş. İnsanlar yardım edin diye bağırıyorlardı.” Bu arada, ocak yetkilileri ise açıklama yapmadı, çekim yapan gazetecilere tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir