Tarım ürünlerinde fiyat ayarı sinyalı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Burak, "Üretici fiyatlarında artış yok. Marketlerde yüksek fiyatlar var" dedi ve ekledi:

tarim urunleri ile ilgili fiyat ayari sinyali

Edirne’de Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi kongre salonunda, 8 ülkeden 800 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek 'Balkan Tarım Kongresi' başladı.

Kongrenin açılısında konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, "kongrede Balkan ülkelerinden gelen araştırmacıların bölgenin tarım potansiyeli ile ilgili görüşlerini açıklayacaklarını belirterek, Bölge ülkelerinin tarımla ilgili istatistikleri ortaya konulup, politikalarını ve hedefleri tartışılacak. Türkiye'nin tarımdaki gelişimini göreceğiz. Kongreye davet etmediğimiz halde Afrika’nın bazı ülkelerinden katılımcıların gelmesi bizleri çok sevindirdi" dedi.

KURAKLIK VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Kongreye katılan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, "kongrenin katılımcı sayısının fazla olmasının Türkiye’nin Avrupa’da tarım alanında zirveye oturduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Burak, Türkiye’nin bazı bölgelerinde kuraklığın yaşandığını, bu nedenle Orta Anadolu’da buğday üretiminde yüzde 10- 15 aralığında bir verim düşüşünün olduğunu belirterek, Türkiye genelinde 22 milyon ton olan buğday üretimi bu yıl 19 ila 19,5 milyon tona düştü. Bir bu kadar miktar da stoklarda var. Yeteri kadar buğdayımız var. Geçen yıldan daha az ama, ülke üretimi için herhangi bir sıkıntı yok" diye konuştu.

"KURAKLIK FİYAT ARTIŞINA NEDEN OLACAĞINI BEKLEMİYORUZ"

Kuraklığın çok ciddi fiyat artışına neden olacağı beklemediklerini kaydeden Burak şöyle devam etti: "Ayçiçeğinde geçen yıldan daha fazla üretimiz var. Buğday 2 milyon ton eksik ama yeterli. Kayısı gibi bazı lokal ürünlerde fiyat artışı olması doğaldır. O da çok fazla enflasyonu etkilemiyor zaten. Üretici fiyatlarında ciddi bir artış yok. Marketlerde maalesef yüksek fiyatlar var. Bununla ilgili çalışmalarımız var."

Edirne’de 3 gün sürecek kongreye, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Makedonya'dan katılımcılaların yapacakları konuşmalarla devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir