'TAQA olmazsa başka firma olur'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Dubaili TAQA'nın Türkiye'deki yatırımını erteleme açıklamasına "Tek taraflı karar tartışılır, yeni ülkelerle görüşüyoruz" diyerek tepki gösterdi.

'TAQA olmazsa başka firma olur'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dubaili TAQA firmasının Afşin-Elbistan'da yapacağı 12 milyar dolarlık termik santral yatırımını ertelemesini "Böyle bir kararı tek taraflı almaları tartışılır" sözleriyle eleştirdi. Bu konudaki kararlılıklarından vazgeçmeyeceklerini söyleyen Yıldız, "Diğer ülkelerle görüşmelere başladık" diye konuştu.

YATIRIMLAR SÜRECEK

Bakan Yıldız, bu kararın Türkiye'nin yatırımlarını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Yıldız süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "Son 10 günde yaptığımız görüşmelerde hem yabancı hem de yerli yatırımcılar kömüre büyük ilgi gösterdi. Türkiye'de karamsar bir hava yaratmaya çalışanlara siyasi kararlılığımız en büyük cevap olacak. Türkiye yatırımlar konusunda bekleme moduna girmeyecek. Ülkemize yatırımcılar zorla değil kendi tercihleriyle geliyor. Birçok ülke Türkiye'de yatırımlarıyla alakalı çalışmalara devam ediyor."

'AÇIKLAMA BEKLİYORUZ'

Bakan Yıldız, TAQA'nın kararındaki siyasi gerekçelere de dikkat çekti. Böyle bir durumun olmamasını temenni ettiğini de ifade eden Yıldız, şunları söyledi: "Böyle bir şeyi ne kardeşlik hukukuna ne de ilişkilerimize sığdırabilirim. Mısır ve Suriye'deki gelişmelerin, enerji yatırımları konusunda kendilerini bir tercih noktasına geldiğini gösteriyor. Açıklamalarını bekliyoruz."

EYLÜLDE DOĞALGAZA ZAM YOK

Taner Yıldız, bölgedeki siyasi gelişmelerin olumsuz seyrinin yanı sıra Suriye ve Mısır'da yaşananlar nedeniyle ham petrol fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu hatırlattı. Döviz fiyatlarındaki artışın özellikle açık pozisyonda kalan enerji sektörünü olumsuz etkilediğini söyleyen Yıldız, "Buna rağmen eylül ayında doğalgaza bir zam yapmayı düşünmüyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN KÖMÜR DEPOSU

Her projede B ve C planlarının olduğunu söyleyen Yıldız, Afşin- Elbistan'daki kömür havzalarının Türkiye'nin kömür rezervinin yaklaşık yüzde 40-45'i olduğu bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.