Taksim Gezi Parkı'na ikinci günde de polis müdahalesi

Taksim Gezi Park'ında ağaçlar sökülmesin diye nöbet tutan İstanbullular'ın direnişi 4. gününde kırıldı; polis eylemcilere sabah 05.00'te TOMA ve biber gazı ile müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı'na ikinci günde de polis müdahalesi

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen gruba saat 05.00'te polis ekipleri, TOMA araçları ve biber gazıyla müdahale etti.

Gece geç saatlerde eylemcilere destek vermek için gezi parkına gelen CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Müslim Sarı'nın konuşma yapacağı alana, polis biber gazı attı. Danışmanları, "Burada milletin vekili var" diye bağırınca polis gazı atmayı kesti. İlhan Cihaner ise "Valiyi, emniyet müdürünü aradım, hiçbiri telefonunu açmadı" dedi. Milletvekilleri biber gazı atılmasının durdurulmasını istedi.

Polisler, daha sonra direnen grubu TOMA araçları ve biber gazıyla dağıttı. Eylemciler de polislere şişe, taş ve sopalarla karşılık verdi. Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı.

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambüulanslarla hastanelere kaldırıldı. Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Direnenlerden bazılarını gözaltına altı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Bu gece nöbetçi olarak eylem alanında bulunan CHP milletvekili Melda Onur twitter hesabından, "Çevik Kuvvet'le konuşmak istedik. Diyalog kurmadılar" dedi.

Gezi Parkı'nda buluşan eylemciler, parktaki ağaçların sökülmesine, Taksim'de yapılması planlanan Topçu Kışlası'na karşı bir araya gelmişti.
Eylemler, başladığı ilk gününden itibaren polisin biber gazıyla yaptığı müdahaleyle karşılaştı.

Bir önceki gece, sabaha karşı yapılan operasyonda da çadırlar yakılmış, göstericiler biber gazıyla dağıtılmıştı. Bir kişi de aldığı darbeler nedeniyle ameliyat olmuştu.