Taksim esnafına müjde

Taksim'deki otellerde rezervasyonlar yeniden artıyor

Taksim esnafına müjde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Taksim civarındaki otellerde rezervasyon artışlarının görüldüğünü, huzur ve sükun ortamının gelmeye başladığını söyledi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Gezi Parkı odaklı olaylardan en çok Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli'deki otellerle, kongre turizminin olumsuz etkilendiğini, kıyı kesimlerdeki zararın yok denecek kadar az olduğunu belirterek, "Bu kayıplar da telafi edilmeye başlandı. Bölgedeki (Taksim civarı) otellerde rezervasyon artışları görüyoruz. Huzur ve sükun ortamını gören herkes İstanbul'a gelmeye başlıyor" dedi.
 
Özarslan, Gezi Parkı odaklı gelişmelerin turizme yansımasını, haziran ayından sonra değerlendirmek gerektiğini çünkü seyahate yeni çıkacak kişilerin tercihlerinde bu olayların etkili olabileceğini söyledi.
 
Olayların en yoğun yaşandığı 1-19 Haziran'da, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye girişlerde,yüzde 7,8'lik artış olduğunu bildiren Özarslan, Antalya Havalimanı'na gelen turist sayısının ise 1-23 Haziran'da yüzde 6,9 arttığını belirtti.
 
Gezi Parkı odaklı olaylardan en çok Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli'deki çoğunluğu 5 yıldızlı otellerle, bu bölgede yoğunlaşan kongre turizminin olumsuz etkilendiğini dile getiren Özarslan, kıyı kesimlerdeki zararın yok denecek kadar az olduğunu vurguladı.
 
Özarslan, ancak kayıpların da telafi edilmeye başlandığına, haziranın 3. haftasından itibaren toparlanma aşamasına girildiğine işaret ederek, Taksim civarındaki otellerde rezervasyon artışları görüldüğünü bildirdi.Özarslan, "Huzur ve sükun ortamını gören herkes İstanbul'a gelmeye başlıyor" diye konuştu.
 
10. Kalkınma Planı'na göre 33,5 milyon turist hedefine ulaşabileceğine dikkati çeken Özarslan, "Yaptığımız görüşmelerde ortak kanı, 'Türkiye'nin çok büyük bir turizm potansiyeli var ve Türkiye ihmal edilecek bir ülke değil' şeklinde. Birtakım konjonktürel sorunları olabilir ama bunlar telafi edilemeyecek bir şey değil. Önemli olan huzur barış ortamının hakim olması. Bu ortam da oluştu" değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir