Suriyelilere "geçici kimlik" verilecek

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve çadır kent dışında kendi imkanlarıyla barınmaya çalışan Adana'daki Suriyelilere, kayıt altına alınmaları için "geçici kimlik" verileceği bildirildi.

Suriyelilere

Vali Hüseyin Avni Coş, yaptığı açıklamada, kentte, evsiz, kalacak ve barınacak yeri olmayan herkesin ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda genel bir talimatlarının olduğunu söyledi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınıp çadır kent dışında kendi imkanlarıyla barınmaya çalışan Suriyelilerin ihtiyaçlarıyla da ilgilendiklerini ifade eden Coş, şunları kaydetti:

"Bu konuda kaymakamlıklarımıza talimat verdik. Bu kişilerin tespiti konusunda emniyet müdürlüğümüz kaymakamlıklarla işbirliği içinde bir çalışma yürütüyor. Geçici bir kimlik vermek ve adreslerini belirlemek suretiyle bunların hem kaldıkları yerlerin bilinmesi hem de başta sağlık hizmetleri olmak üzere devletimizin kendilerine sağlayabileceği çeşitli hizmetlerden de daha rahat istifade edebilmelerini sağlayacağız. Suriyelileri arandıklarında bulmak ve muhatap oldukları resmi makamlarda dertlerini daha rahat ifade edebilmeleri konusunda bu kimlik önemli olacak. Bunların belirlenmesi ve kimliklendirilmesi çalışmalarına emniyet müdürlüğümüz devam ediyor. İnşallah yakında sonuçlanacak. Ayrıca münferit olarak da zaman zaman karşılaştığımız bize intikal eden konularda da yardımcı oluyoruz."

Kentteki sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin hem ihtiyaç sahiplerine hem de ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere karşı çok duyarlı olduğuna işaret eden Coş, "Büyük bir milletiz. Daima bize sığınan, bizden yardım bekleyen kim olursa olsun kucak açıp onlarla yiyeceğimizi, battaniyemizi paylaşıyoruz" dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *