Suriye uçakları sınıra yaklaştı!

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin günlük faaliyetlerine ilişkin bilgilere yer verildi.

Suriye uçakları sınıra yaklaştı!

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait bir SU-24 uçağının, Türkiye sınırına doğru yaklaşması üzerine devriye görevindeki 2 F16 uçağının bölgeye yönlendirildiğini, söz konusu hava aracının sınıra 4,2 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığını bildirdi.

Buna göre, İncirlik meydanından kalkış yaparak Hatay-Gaziantep bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi" icra eden 2 F-16 uçağı, Suriye'ye ait bir SU-24 uçağının Cilvegözü/Hatay güneyinde sınırına doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi. Söz konusu hava aracı, sınıra 4,2 deniz mili kala geri dönerek, bölgeden uzaklaştı.

Diyarbakır meydanından kalkış yaparak Hatay-Gaziantep-Şanlıurfa bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi" icra eden 2 F-16 uçağı da Suriye'ye ait bir MIG-21 uçağının Cilvegözü/Hatay güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi. Ancak söz konusu hava aracı, sınıra 3,2 deniz mili kala geri dönerek bölgeden ayrıldı.

Öte yandan 19 Aralık'ta, 2 harp gemisiyle Birleşmiş Milletler ve NATO görevleri, 17 harp gemisiyle milli görevler, bir uçakla Ege'de ve bir uçakla Karadeniz'de keşif gözetleme uçuşu icra edildi.

Ayrıca bir uçakla Akdeniz'de karakol gözetleme uçuşu, bir arama kurtarma gemisiyle Ege'de, 2 botla Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevleri gerçekleştirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *