"Süper burun" sayısı iki katına çıkarılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, "Kısa süre içerisinde 'süper burun' olarak adlandırılan dedektör köpek sayısını 2 katına çıkarmış olacağız" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dedektör köpekleri 1998 yılından itibaren aktif olarak kullanmaya başladıklarını kaydederek, köpeklerin bu tarihten itibaren gerçekleştirilen operasyonlarda çok ciddi miktarlarda uyuşturucu madde yakalanmasında etkili olduğunu belirtti.

Köpeklerin kaçakçılıkla mücadelede başarılı olmaları üzerine, dedektör köpek çeşitliliğinin arttırılmasını temel politikalarından biri haline getirdiklerini belirten Yazıcı, "2003 yılına gelindiğinde Bakanlığımızda 23 adet narkotikdedektör köpek görev yapmaktaydı. Ölen veya görevden alınmak durumunda olan dedektör köpeklere rağmen, 2013 yılında 16 dedektör köpek ve idarecisinin eğitimleri tamamlanarak, bu sayı 58'e çıkarıldı. Aynı zamanda 2009 yılında Türkiye'de ilk defa Bakanlığımız tarafından çay-tütün dedektör köpeği yetiştirildi. Yine aynı dönemde patlayıcı-silah-mühimmat köpeği de yetiştirilerek bu alanda riskli görülen gümrük sahalarında görevlendirildi" diye konuştu.

"Sayıyı 2 katına çıkarmış olacağız"

Gümrüklerdeki güvenliğin artırılması amacıyla dedektör köpek yetiştirilmesine hız verdiklerini vurgulayan Bakan Yazıcı, Bakanlık bünyesinde 39 narkotik dedektör köpeği, 14 çay-tütün dedektör köpeği, 5 patlayıcı-silah-mühimmat köpeğinin görev yaptığını, 5 adet narkotik dedektör köpeği ve idarecisi, 1 adet patlayıcı-silah-mühimmat dedektör köpeği ve idarecisinin de temel eğitimlerine devam ettiği bilgisini verdi. Yazıcı, "Kısa süre içerisinde 'süper burun' olarak adlandırılandedektör köpek sayısını 2 katına çıkarmış olacağız. Gümrüklerimizi daha güvenli hale getirmek, temel hedefimiz" dedi.

Dedektör köpek ve idarecilerinin İçişleri Bakanlığı'nın Köpek Eğitim Merkezinde eğitildiğini anlatan Bakan Yazıcı, kaçakçılıkla daha etkin mücadele etmek için kendi bünyelerinde eğitim merkezi kurmayı kararlaştırdıklarını ifade etti. Bakan Yazıcı, yeni merkezde dedektör köpek sayısının hızla arttırılmasını, yeni branşlardadedektör köpek yetiştirilmesini ve uluslararası eğitimler düzenlenmesi gibi birçok faydalı uygulamanın yapılabilmesine de olanak sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti.

Köpek eğitim merkezi projesinin çağın gereksinimlerine uygun olarak modern bir şekilde geliştirildiğine dikkati çeken Yazıcı, "2014'ün mayıs ayında faaliyete geçmesi beklenen merkezde 72 adet normal, 24 adet yavru ve 12 adet karantina olmak üzere toplam 108 adet dedektör köpek barınağı olacak. Ayrıca, eğitim alacak personelin kullanması için 34 odalı, sosyal tesisi ve spor salonu bulunan bir misafirhane, içerisinde muayene, ameliyathane, röntgen odası ve gözlem odası bulunan bir veterinerlik ile eğitimlerin gerçekleştirileceği açık ve kapalı alana sahip arama ve pentatlon alanları da yer alacak. Merkez, yaklaşık 22 bin metrekarelik bir alana sahip olacak" şeklinde konuştu.