SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde büyük zam heyecanı

Merkez Bankası Başkanı, yıl sonunda enflasyonun yüzde 9.4 oranında çıkabileceğini söyleyince, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini zam heyecanı sardı.

milyonlarca emekliyi heyecanlandiran haberYaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisi, Ocak zammını merakla bekliyor.

Zamları enflasyona endeksli olan emekliler, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarıyla heyecanlandı.

Başçı, "Enflasyonun yıl sonunda yüzde 70 ihtimalle orta noktası yüzde 8.9 olmak üzere yüzde 8.4 ile yüzde 9.4 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

BU AY NETLİK KAZANIR 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Temmuz ayında yüzde 5.7 zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı, 2015'in Ocak ayında da 2014'ün ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artacak. Bu nedenle enflasyonu yakından takip eden emekliler, Başçı'nın açıklamalarıyla umutlandı.

Uzmanlar da açıklamalar ışığında bu yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 4'ü geçebileceği öngörüsünde bulundu. "Dolayısıyla emeklilerin Ocak zammı da bu tutarda olacaktır" diyen uzmanlar, kesin zam oranının Ocak ayının başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla kesinleşeceğinin altını çizdi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Temmuz-Eylül enflasyonu yaklaşık yüzde 0.69 çıktı. Ekim, Kasım ve Aralık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emeklilerin Ocak zammı belli olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde büyük zam heyecanı” üzerine 3 düşünce

  1. Resmi YokHasan Batman

    SSK Emekli maaşımın ne kadar olduğunu, kesintilerinin neler olduğunu bilmek istiyorum.
    Sistemden öğrenemiyorum. Ne yapmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir