SPK'dan Turkcell için kritik uyarı

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, "Eğer şirket kendi iradesi ile toplanıp 2 kişinin atamalarını yapmazsa, bu atamalar SPK tarafından yapılacaktır" dedi.

SPK'dan Turkcell için kritik uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Turkcell'in yönetim kuruluna ilişkin, "Eğer şirket kendi iradesi ile toplanıp 2 kişinin atamalarını yapmazsa, bu atamalar SPK tarafından yapılacaktır" dedi.

CEO Club Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ertaş, Turkcell ile ilgili kurul toplantısında, bundan sonra izleyecekleri adımlara ilişkin kararları aldıklarını söyledi.

Mevzuatta olan hükmü kararla şirkete tebliğ ettiklerini belirten Ertaş, kurul karar tarihinden başlamak üzere şirkete 30 gün süre verdiklerini anımsattı. Bu süre içerisinde Genel Kurulu toplamalarını ve süresi bitmiş yönetim kurulu üyeleri yerine üyeleri seçmelerini söylediklerini aktaran Ertaş, eğer seçmezlerse mevzuat ne diyorsa onun uygulanacağını dile getirdi.

Mevzuatın söylediğinin şirketin karar almasını sağlayacak asgari sayıdaki yönetim kurulu üyesini SPK'nın atayacağı olduğunu belirten Ertaş, "Şu anda 3 kişi var. Şirketin yasal sözleşmesine göre yönetim kurulu 7 kişiliktir. Karar alması için asgari nisab 5'tir, geriye kalan 2 kişi eğer şirket kendi iradesi ile toplanıp atamalarını yapmazsa, bu atamalar SPK tarafından yapılacaktır" dedi.

Turkcell'in kendi Genel Kurulu'nu toplayıp ortaklarının karar almasını ve kendilerine ihtiyaç duyulmamasını arzu ettiklerini anlatan Ertaş, "Mecbur kalırsak böyle bir görevi ifa edeceğiz. Etmemiz de gerekiyor çünkü Türkiye'nin en fazla abonesi olan şirketidir. Türkiye'nin en büyük halka açık şirketlerinden biri. Türkiye'nin marka değeridir. Çok sayıda yatırımcısı var. Böyle bir şirkete duyarsız kalmak mümkün değil. Düşünün ki bir şirket Türkiye'nin en büyük şirketlerinden biri ve yönetim kurulu yok" diye konuştu.

Turkcell'in Türk markası olmasına ilişkin soruya Ertaş, "Turkcell bir Türk firması yabancı ve Türk ortaklara açığız. Bizim istediğimiz Türk mevzuatına göre şirketin işletilmesidir" dedi.

Ertaş, 30 günlük sürenin ardından neler olacağına ilişkin soruya da bu konuda kararlarının çok net olduğunu aktararak, "Şirket kendi iradesiyle Ticaret Kanunu hükümlerine göre Genel Kurulu'nu toplayıp atama yapıncaya kadar bizim atayacağımız üyeler görevlerinin başında olacaktır. Dolayısıyla bu sürenin ne kadar olacağı şirketin Genel Kurulu'nun iradesine bağlı" yanıtını verdi.