S&P not verme kriterlerini gevşetti

Beş yıl önce küresel krizin başlamasında etkili olan yüksek kredi notları geri döndü.

S&P not verme kriterlerini gevşetti

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's müşteri çekmek amacıyla daha yüksek seviyeden kredi notları vermeye başladı. New York Times'ın haberine göre S&P, Wall Street'te işlem göre bazı mortgage tahvillerine sektördeki diğer kredi kuruluşlarına göre daha yüksek not veriyor. S&P'nin piyasadaki payı 2013 yılının ilk altı ayında üç kat artmış durumda. ABD'li tahvil analisti Darrel Wheeler'a göre S&P'nin yeniden bol not dağıtmaya başlamış olması şirketin müşterilerini ve piyasa payını artırmasında etkili oldu. S&P 'METODOLOJİ HATASI VAR' DEDİ! S&P, çıkan haber sonrasında yaptığı açıklamada New York Times'ın metodolojisinin ve çıkardığı sonuçların yanlış olduğunu söyledi ancak metodolojide neyin yanlış olduğunu açıklamadı.

KRİZE KATKI SAĞLAMAKLA SUÇLANIYOR

S&P'nin yeniden yüksek not vermeye başlaması dikkat çekiyor çünkü kuruluş, 2008 krizi öncesinde de mortgage tahvillerine bol not dağıtarak krizi oluşturan nedenlere katkı sağlamakla suçlanıyor.

Suçlamaları yönelten ABD hükümetinin S&P'ye karşı açtığı dava ise hala sürüyor.

KREDİ KURULUŞLARI KRİZ ÖNCESİ BOL NOT DAĞITMIŞTI

S&P'nin rakipleri Moody's ve Fitch'in de 2008 krizi öncesinde en yüksek seviyeden notladığı tahvil ve bonoların, krizin patlak vermesiyle birlikte aslında çok daha düşük notlarda değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştı. Ancak Moody's ve Fitch'in sistemlerindeki zayıflıklar nedeniyle bu notları verdiğine kanaat getiren ABD yönetimi, S&P'yi notları kâr amaçlı dağıtmakla suçlayarak yalnızca bu şirkete karşı dava açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir