Sosyal medyada Gezi izi

Son 7 günlük dönemde sosyal medya çok önemli bir rol üstlenirken, tartışmalara da neden oldu. İşte rakamlar ile Gezi Parkı.

Sosyal medyada Gezi izi

Arap baharı ile sosyal medyanın ne kadar önemli bir silah olabileceği gözler önüne serildi. Arkadaş bulmak, iletişim kurma paylaşım temelinde kullanılmaya başlayan sosyal medya son 7 günde Türkiye’de tam kör uçuşu yaşıyor.

İstanbul Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesi ve parkın yerine AVM yapılmasına karşı çıkan çevreye duyarlı vatandaşların başlattığı eylem polisin kontrolsüz güç kullanımı sonrasında Türkiye geneline yayılan bir eyleme dönüştü.

İlk etapta gençlerin toplanmasında kullanılan Facebook ve Twitter olayların büyümesi ile kara bir delik haline geldi.

Paylaşılan mesajlar, yardım çağrıları ve uyarılar ile bir noktada hayati bir rol kazanan sosyal medya diğer taraftan da tetiklenmeyi bekleyen tehlikeli bir silah. Provokasyonların yapıldığı yanlış bilgiler ile insanların bir noktada fişlenmesine neden olan sosyal medya dikkat çeken rakamlar da ortaya konulmuş oldu.

New York Üniversitesi’nin sosyal medya ve politika çalışmalarında son 3 günde Türklerin 10 milyon tweette hashtag kullandığı belirtilirken, bu sayının daha önce görülmemiş olduğu kaydedildi.

Hazırlanan çalışmada ilk etapta 1Haziran’dan 2 Haziran’a kadar olan dönemde #direngeziparkı, #geziparki, #occopygezi hashtag kullanımı dikkat çekiyor. Çalışmada öne çıkartılan bir diğer nokta ise belirlenen günlerde, atılan tweetlerin yüzde 80’inin Türkçe oluşu.

Yaşanan olaylara medyanın sessiz kalması sonrasında 3 günlük dönemde #BugünTelevizyonlarıKapa hashtagi 50 bin kere kullanıldı.