Sonunda domates fiyatları düştü

Antalya’da, domates geçen hafta 2 lira 30 kuruştan satılırken, bu hafta 1 lira 20 kuruşa düştü.

Sonunda domates fiyatları düştü

Sera ürünleri çıksa bile fiyatların 1 liranın altına düşmeyeceği belirtiliyor. Sezonda 500 ton domatesin girdiği hale bugünlerde 50-60 ton ürün giriyor. Haziran ayının ortalarından itibaren tuta, havaların ısınması, üreticinin don dölden verim alamaması ve tarla domatesinin geç çıkması ile fiyatı Büyükşehirlerde 7 liraya yükselen domates düşüşe geçti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'ne ilçeler ve yeni sera ürünlerin gelmesiyle birlikte domates fiyatlarında gerileme yaşandı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, geçen haftaya göre domates fiyatlarının düştüğünü söyledi. Geçen hafta domates fiyatlarının tavan yaptığını hatırlatan Uysal, “Bu hafta Adana bölgesinden gelen ürünlerle birlikte fiyatlarda gevşeme oldu. Yine yaklaşık 1.5 ile 2.5 arasındaki bantta domates alıcı buluyor” dedi.

Uysal, büyükşehirlerde domates fiyatlarının yüksek olmasıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Antalya'da satışı yapılan domates, büyükşehirlere ulaşımında veya nakliyesinde görev alanlar ve diğer esnafın bu işe perakende olarak yapması durumunda fiyatlar üzerine maliyetleri eklenerek yükseliyor. Antalya'daki fiyatların bir veya iki katına yükselebiliyor. Bunun ucuzlamasını istiyoruz ama. Bugünkü ekonomik şartlar veya ticaret kurallarına göre İstanbul'da alış fiyatlarına göre satılması mümkün değil."

"FİYATLAR 1 LİRANIN ALTINA DÜŞMEZ"

Bölgede tarla domatesinin çıkmasıyla birlikte fiyatların normal seyrine geleceğini kaydeden Uysal, “1 liranın altına düşer mi? Belli olmaz. İklim farklı seyrediyor. O nedenle temkinli olmakta fayda var. 1 lira civarında fiyatların seyredeceğini düşünüyoruz” dedi.

Sezonda hale günlük 3 bin ton ürün girdiğini hatırlatan Uysal, “Bugünlerde 2 bin tona düştük. Bu giren ürünlerden domates sezonda 500 bin ton civarındaydı. Ama bugünlerde ürün azlığından dolayı günlük 50-60 ton domates işlem görüyor” diye konuştu.

Komisyoncu Salih Kar, tarla domateslerinin gelmeye başlamasıyla fiyatların azda olsa düştüğünü belirterek şunları söyledi: “1 ile 1.5 lira arasında domates alıcı buluyor. Geçen hafta fiyatlar yüksekti, dün düşüşe geçti. Serada domatesin bitmesi, havaların 10 gün sıcak gitmesi ürün çıkışını etkiledi” dedi.

Komisyoncu İsa Kenç, domateste suni bir yükselişin yaşandığına dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı yerlerde ilçelerde domates serada bitti.Bir boşluk yaşandı. Domates normal fiyatlarına döndü. Şuan sera ile tarla domatesi arasında fazla fark yok. Domates 60 kuruş ile 1.5 lira arasında alıcı buluyor. Bu durum çiftçileri memnun ediyor. 3 liraya çıkması tabiî ki üreticiyi mutsuz ediyor.”

Üretici Ali İnan ise, “Sera domatesini hale bıraktım. Girdilerimiz yüksek olduğu için sezonda para kazanamadık. Şuan fiyatlar iyi, böyle giderse kazançlı oluruz” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *