"Son Tango operasyonu" davasında karar

İstanbul'da, 10 yıl önce düzenlenen ve 507 kilogram eroinin ele geçirildiği "Son Tango" adlı operasyona ilişkin davada, sanıklar Çetinkaya, Doğan ve Sari 24'er yıl, Soybay da 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul'da, 10 yıl önce düzenlenen ve 507 kilogram eroinin ele geçirildiği "Son Tango" adlı operasyona ilişkin davada, sanıklar Urfi Çetinkaya, Talip Doğan ve Enver Sari 24'er yıl, Abdulkadir Soybay da 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Talip Doğan ile sanık avukatları katıldı. Firari sanıklardan Ferit Sari'nin ise henüz yakalanamadığı bildirildi.

Mahkeme, Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve Dış Hukuk Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Urfi Çetinkaya-Türkiye" davasının henüz kesinleşmediğinin bildirildiğini belirtti.

9 yıldır tutuklu olan sanık

Tutuklu sanık Talip Doğan, yazılı savunmasını tekrar ettiğini belirterek, beraatini ve tahliyesini istedi.

Doğan'ın avukatı Mustafa Yağmur da müvekkilinin 10 Kasım 2004'ten beri tutuklu olduğunu ifade ederek, mahkemenin öncelikli olarak beraat kararı vermesini, aksi durumda da 9 yılı aşkın süredir tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak, adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmasını talep etti.

Sanık Urfi Çetinkaya'nın avukatı Hatip Mercan, müvekkilinin, atılı suçu işlemediği gerekçesiyle beraatini istedi. Diğer sanıklar Abdulkadir Soybay ve Enver Sari'nin avukatları da beraat talebinde bulundu.

3 sanığa azami miktarlı 24 yıllık hapis cezası

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma gerekçelerini göz önüne alarak, eski ve yeni TCK'nın sanık lehine olan maddelerine göre hüküm belirledi.

Sanıklar Urfi Çetinkaya, Talip Doğan ve Enver Sari hakkında, "teşekkül halinde eroin imal etmek" suçundan 60'ar yıl hapis cezası öngören heyet, hapis cezası için belirlenen süreyi göz önüne alarak, bu cezayı 24 yıla indirdi. Heyet, bu sanıkların 121 bin 587'şer lira adli para cezası ödemelerine karar verdi.

Sanıklardan Abdülkadir Soybay, "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 10 yıl hapis ve 45 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Heyet, 9 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Talip Doğan'ı, tutuklulukta geçen süreyi göz önüne alarak, haftada bir gün evinin yakınındaki emniyet birimine imza atma şartıyla tahliye etti.

Sanıklar Urfi Çetinkaya ve Talip Doğan, "uyuşturucu madde ticareti yapma" suçundan ise beraat etti.

Mahkeme heyeti, firari sanık Ferit Sarı'nın dosyasını da ayırdı.

Davanın geçmişi

İstanbul'da 2003 yılı Kasım ayında düzenlenen "Son Tango" isimli operasyonda, o güne kadar en yüklü miktar olduğu belirtilen 507 kilogram eroin ele geçirilmişti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Urfi Çetinkaya ve diğer 2 sanık hakkında 19 Nisan 2007'de "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan verilen 24'er yıl hapis cezası Yargıtay 10. Ceza Dairesi'nce bozulmuştu.

Diğer sanıklara verilen cezaları onayan Yargıtay 10. Ceza Dairesi, sanıklardan Urfi Çetinkaya, bacanağı Talip Doğan ve Enver Sarı hakkındaki 24'er yıllık hapis cezası kararının, "lehe olan kanun belirlenerek bütün halinde uygulanması gerekirken eski TCK ile yürürlükteki yeni TCK'nın karma olarak uygulandığı" sonucuna varmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *