Son dolar yorumları: Dolar 2.40 TL'ye çıkabilir

Yaklaşık 21 yıldır sermaye piyasalarını izleyen XTB Foreks'ten Halil Reçber kenarda kıyıda parası olanlara yatırım tüyoları verdi

dolar 2.40 tl'ye cikabilirABD Merkez Bankası'nın (Fed) önceki akşam açıklanan toplantı tutanaklarında küresel risklerin devam etmesi nedeniyle faiz artırımlarının beklendiği kadar hızlı olmayabileceği mesajı gelişmekte olan piyasalarda iyimserliğe neden olunca dolar dün iki haftanın en düşük seviyesini gördü. Ancak bu gerilemenin veya iyimserliğin devamı yine Fed'den gelecek mesajlara ve jeopolitik risklere bağlı. Akşam'ın haberine göre, son bir aydır gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı olduğuna dikkat çeken XTB Foreks Menkul Değerler Strateji ve Araştırmalar Grup Başkanı Halil Reçber dünyada dolara olan talebin devam ettiğini vurgulayarak, Önümüzdeki haftalarda doların biraz zayıfladığı bir dönem görebiliriz. Ancak yıl sonuna doğru dolarda yine yukarı doğru 2.40'lara yaklaşan bir kur görebiliriz diyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Dolar yıl sonu 2.40'a yükselebilir

- Yıl sonuna kadar dolar kuru nasıl seyir izler?

ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri 2.33’ten 2.68’e geldi. Bu faiz yükselişi Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı yapabileceği ve bu fiyatları artık piyasanın beğenmediği mesajını getirdi. Bu dünyada dolara olan talebin arttığını gösteriyor. Dolar endeksi son 2.5 yılın zirvesini gördü. Dünyada dolara ciddi bir talep var. Son bir aydır gelişmekte olan ülkelerden ciddi bir para çıkışı var. Doların yılsonundaki tahminine baktğımızda euro dolar paritesinde de değerlendirelim. Parite 1.26’lara kadar geldi. Bu şu anlama geliyor. Son 2.5 yılın en düşük seviyesi. Belki biraz daha düşüş devam edebilir ama bir süre sonra büyük ihtimalle dolarda tepki yaşanabilir. Önümüzdeki haftalarda doların biraz zayıfladığı bir dönem görebiliriz. Geri çekilmeler olsa bile yıl sonunda dolarda 2.40’a yaklaşan bir kur görülebilir. Euro ise cari açığımızdan dolayı dolar yüzde 1 yükselirse euro binde 3 yükselir. Güçlü para birimleri karşısında euro değer kaybedebilir.

ABD faizleri %3'e gider

- Faizlere ilişkin beklentiniz?

Faizlerde artış olacak. Bizde de maalesef enflasyon açısından bakınca son 7 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyoruz. Bu sıkıntı. Çünkü enflasyon bizde son 7 yıldır ilk defa çift haneye gidiyor. Dünyada da faizlerde bir yükseliş trendi gözleniyor. Yavaş yavaş ABD’de de faizlerin yüzde 3’e gittiği bir dönemi görebiliriz. Merkez Bankası’nın burada işi maalesef zor olacak gibi görünüyor. 'Merkez Bankası'nın faiz indirmesi bir yana artırımı bile gündeme gelebilir' diye düşünüyorum.

Sanayi üretimi rakamları açıklandı

Merkez Bankası faizleri sabit tutar

- Bono ve tahvil faizleri yıl sonu ne olur?

Tahvil ve bono gösterge faizlerinde enflasyon beklentileri çerçevesinde bir seyir bekliyorum. Ancak bu yıl çift haneye gitme riski Eylül enflasyonu ile kalktı ve yıl sonu faizlerinin yüzde 8,5- 9'lar civarında yani şu andaki seviyelerinde seyretmesini bekliyoruz. TCMB'ninde bir faiz arttırımı veya faiz indirimi yapmasını beklemiyoruz Kısacası faizlerde büyük bir değişiklik, aşağı ya da yukarı bir hareket öngörmüyoruz.

Sepet yap fırsatları takip et

- 50 bin liram var size getirsem ne önerirsiniz?

Her gün piyasaya bakıp hazırlanmak gerekiyor. Genel olarak bakınca hisse senetlerini yukarı çekecek bir dönem yok. Borsada düzeltme dönemi başladı. Ben olsam paramı genelde nakitte tutmaya çalışırım. Çünkü faizler yükseldiğinde tahvil almak isteyebilirim. Doların hareketinden faydalanmak üzere en azından paranın 1/4ü ile dolar alırım. Diğer 1/4 ü ile altın alırım. Yarısını da her zaman nakitte tutarım. Zaman zaman borsada yaşanacak aşırı düşüşlerde alım yapmak için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir