''Son 10 gündür piyasaya giriş var''

Başbakan Yardımcısı Babacan, son 10 günde piyasaya girişler olduğunu belirtti.

''Son 10 gündür piyasaya giriş var''

TSİ Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NTV/CNBC-e ortak yayınında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Türkiye'nin ikinci çeyrek büyüme hedefinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağıyla ilgili olarak Babacan, "İkinci çeyrekle ilgili elimizde somut bir veri yok. Somut veriler oluştuğunda yıl sonu hedefleri gözden geçirilir" şeklinde konuştu.

Bütün dünyada büyüme revizyonlarının aşağı yönlü olduğunu kaydeden Babacan, "Bizde de olursa sürpriz olmamalı" dedi.

ABD TAVSİYE ETTİKLERİMİZİ YAPIYOR

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bugün yapacağı konuşmasına değinen Babacan, "ABD'den gelecek açıklama yeni ortam oluşturuyor. Bernanke bugün yine konuşacak, herkes dikkatle izleyecek. Bunu garipsememek lazım. Şubat'ta G20 toplantısında ben tavsiye ettim onlara:Aklınızdan bir şey geçtiği anda söyleyin, sürpriz yapmayın, anihareket yapmayın. Aslında yaptıkları bizim de onlara tavsiye ettiğimiz şeyler" diye konuştu. 

FAİZ VE KURDAKİ YÜKSELİŞ KÜRESEL KAYNAKLI

Faiz ve dövizdeki yükselişin temel sebebiyle ilgili olarak Babacan, "Piyasalardaki hareketliliğin temel sebebi küresel konjonktürdür. Bunu da tetikleyen ABD Merkez Bankası'nın para politikasındaki duruş değişikliğidir." dedi.

Borsa endekslerinde 22 Mayıs'tan düne kadar kaybın yüzde 18,8 olduğunu kaydeden Babacan, TL'nin aynı dönemde dolara karşı yüzde 3,9 değer kaybettiğini söyledi.
Babacan, borsanın daha fazla değer kaybetmesinin nedeninin iç gelişmeler ve cari açık olduğunu ifade etti.

10 GÜNDÜR PİYASAYA GİRİŞLER VAR

Yabancı sermaye çıkışına dair 17 Mayıs'tan 5 Temmuz'a kadarki dönemde piyasalarda 3 milyar dolarlık bir çıkış olduğunu, swaplarda ise 6,2 milyar dolarlık bozulma olduğunu belirten Babacan, son 10 günde piyasaya girişler olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir