Soma'daki facianın ardından bir skandal daha

Soma'da yaşanan maden faciasının ardından gözlerin çevrildiği iş güvenliği denetimlerinde yeni bir skandal ortaya çıktı.

Soma'daki facianın ardından bir skandal daha

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından gözler iş güvenliğine yönelik denetimlere çevrildi. Bazı iş güvenliği uzmanlarının şirketlere denetimli ve denetimsiz tarife uyguladıkları iddia edildi. Örneğin herhangi bir inşaat, maden veya tersane için iş güvenliği uzmanı denetime giderse 2 bin lira, denetime gitmez ise bin liraya uygunluk belgesi düzenleyebiliyor. Söz konusu olay sebebiyle çok sayıda mağduriyet yaşayan dürüst firmaların ise konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile meslek örgütlerine aktardıkları belirtiliyor. A sınıfı iş güvenliği uzmanının maaşı aylık 15-20 bin Türk Lirası'nı buluyor. İş güvenliği uzmanlarının vicdan ile cüzdan arasına sıkışmaması gerektiğine dikkat çeken Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, iş güvenliği uzmanlarının ücretlerini firma ödediği için objektif bir denetim yapmanın mümkün olamayacağına dikkat çekti.

İşverenle parasal bağ olmamalı

2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndan yeraltı madencilik sektörünün ‘ağır ve tehlikeli' sınıfından ‘çok tehlikeli' sınıfına alındığını hatırlatan Okkalı, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etme zorunluluğu bulunan işverenin, iş güvenliği ve iş yeri hekimi ile doğrudan anlaşma yapmaması gerektiğini kaydetti. Okkalı, işveren ile iş güvenliği uzmanının parasal bağı olmaması gerektiğini vurguladı. Okkalı bağımsız bir kurul oluşturması önerisinde bulundu. Buna göre işveren, ihtiyacı olan uzmanı bu kuruldan talep edecek. Buna ek olarak yeraltı işlerinde çalışanların fiili hizmet sürelerine her yıl eklenen 180 günün 240 güne çıkarılması önerisinde bulunan Okkalı “Özellikle ölüm riski yüksek olan yeraltı madencilik sektöründe çalışanların maaşları asgari ücretin üç katından az olmamalı. Yerin metrelerce altında 8 saat süreyle çalışan işçilerin ekonomik ve sosyal hakları yeniden düzenlenmeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir