Soma faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına 602 konut

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında can veren 301 işçinin ailesine, iki ev müjdesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vermesinin ardından inşaatlar için çalışmalar hızlandırıldı.

Soma faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına 602 konut

Konut projelerinden bir tanesinin TOKİ konutlarının yanına, diğerinin ise fakülte yapılması planlanan ELİ Sosyal Tesisleri'nin yanına yapılacağı açıklandı. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, inşaatların kısa süre sonra başlayacağını ve bir yıl içerisinde de ailelere dağıtılmasının planlandığını söyledi.
Geçen 13 Mayıs'ta, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta yaşanan yangında 301 madenci hayatını kaybetti. Türkiye'yi yasa boğan facia sonrasında gerek devlet kurumları gerekse de özel sektör, yardım için harekete geçti. Yaşamını yitiren madencilerin en büyük sorunlarından bir tanesinin konut sıkıntısı olduğu, kaza sonrasında yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Madencilerin ya aileleriyle kalabalık evlerde yaşamak zorunda kaldıkları ya da yüksek banka kredileriyle kendilerine bir daire satın aldıkları ve onun borcunu ödemekte zorlandıkları saptandı.

BİR PLANLANDI, İKİ DAİRE OLDU

Facianın hemen ardından çok sayıda kurumdan, şirketlerden ve kişilerden para yardımları, banka hesaplarına yatırılmaya başlandı. Tüm bu paralar AFAD'nın hesaplarında toplandı. Bu paralarla madencilerin ailelerine konut yapılması planlandığı sırada, ilk olarak Doğuş Holding devreye girdi ve 301 konut yapıp dağıtmak için başvuruda bulundu. Bunun için Turgutalp Bölgesi'ndeki TOKİ konutlarının hemen yanındaki 40 dönümlük arazi tahsis edildi. Holdinge bağlı inşaat şirketinin uzmanları, etüt çalışmaları sonrasında onay verdi. Buraya 301 konutun yanı sıra okul ile sosyal tesislerin de yapılmasına karar verildi. TOKİ konutlarında oturan sakinler de, ekiplerin bir süre buralarda çalıştıktan sonra ayrıldıklarını, ancak kendilerine de bu bölgeye işçilerin aileleri için konut yaptırılacağının söylendiğini dile getirdi.
İşçilerin acılı aileleri için ikinci konut projesini ise, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, gerçekleştirmek istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ikinci daire müjdesini vermesinin ardından bu proje için de çalışmalar hızlandırıldı. Organize Sanayi Odası'nın yaptıracağı 301 konut için, Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Sosyal Tesisleri yanındaki 50 dönümlük arazi tahsis edildi. Bu yere daha önce üniversiteye ait fakülte yapılmasının planlanmasından dolayı şimdilik inşaatına başlanmadı. Fakülte için başka bir yerin tespit edilmesiyle de bu alana 301 dairenin inşaatına başlanacağı açıklandı.

ATÇI, "BİR YIL İÇERİSİNDE TESLİM EDİLİR"

Soma'da yaşanan üzücü olay sonrasında, vatandaşların birlik içerisinde hareket ettiğini, yurdun her noktasından kendilerine yardım geldiğini söyleyen Kaymakam Bahattin Atçı, "Konut projesi için para yardımları toplandığı sırada ilk olarak bir şirketimiz devere girdi ve kendileri 301 konut yapmak istediklerini söyledi. Biz de onlara arsa tahsis ettik. Onlar da araştırmalarını tamamlandı ve yakında inşaata da başlayacaklar. İkinci bir konut projesi daha devreye girdi. Bunun için de yeri belirledik, küçük pürüzler kaldı. Onlar da aşıldıktan sonra oranın da inşaatına başlanacak. Sanırım her iki inşaat da yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanır ve hak sahibi olan şehit işçilerimizin ailelerine teslim edilir Onlar da daha iyi ortamlarda daha modern koşullarda yaşamlarını sürdürürler. Bu tür girişimler bizleri mutlu ediliyor. Çünkü işçiler, en azından sahipsiz kalmadıklarını görüyorlar" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir