Soğan ve sarımsak kanser düşmanı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Feridun Kunak, soğan ve sarımsağın önemli bir kanser koruyucusu olduğunu söyledi.

Soğan ve sarımsak kanser düşmanıDoğacı firmasının düzenlediği organizasyon kapsamında Malatya'ya gelen Op. Dr. Feridun Kunak, Malatya Park'ta vatandaşlarla söyleşi yaptı. Vatandaşların sağlık sorunları ve şikayetlerini dinleyen Kunak, sık görülen sağlık sorunlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Kunak, kanserde erken teşhisin, hastalıktan kurtulmada büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, "Kanser bir virüstür. Her an ve her dakika hepimiz kanser olabiliriz. Çok büyük biz üzüntü sonrası, çok büyük bir sıkılma sonrası, vücudunuza güzelce dikkat etmediğiniz zaman ve vücudunuzu yormanız neticesinde kanser ortaya çıkabilir. Kiminin kemiğinde, kiminin akciğerinde olur. Özellikle hanımlar dikkat edin, inanılmaz bir göğüs kanseri var. Bu konuda çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü erken teşhisle yüzde 90 hatta yüzde 98 kurtarıyorsunuz. Kendi kendinize göğüs muayenesi yapmak önemli değil, çok önemli" dedi.

Kanserden korunma yollarıyla ilgili önemli tüyolar veren Kunak, "Hepinizin ihmal ettiği soğan ve sarımsak çok önemli bir kanser koruyucusudur. "Ben soğan ve sarımsağı yiyemiyorum, kokuyor" diyen kardeşlerimize tavsiyelerim var. Her gün orta boy bir soğanı rendeleyin ve sıkıp suyunu çıkarınız. Şeker hastası olmayanlar balla karıştırıp, diğerleri de yoğurtla karıştırıp yesinler. Bu mükemmel bir vücut koruyucusudur. Diş sarımsakları soyunuz ve kabuklarıyla beraber sütün içine atın. Bir bardak sütün içine sekiz sarımsak atın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra sarımsakların kokusu gidecektir. Onları güzelce yiyebilirsiniz. Buda çok güzel bir koruyucudur" diye konuştu.

Kunak, karadutun önemli bir kanser önleyici özelliğinin bulunduğunu kaydederek, "Her türlü kara renkli meyveler ve sebzeleri tüketin. Örneğin şuan tam zamanı karadut, önemli bir kanser önleyicidir. İhmal ettiğiniz yeşil çay, çok güzel bir kanser önleyicidir. Her türlü koyu yeşil yapraklı sebzelersen bolca yiyiniz. Son derece ihmal ettiğiniz balığı yiyiniz. Yumurta tüketin. Limondan çok faydalanın. Kara incir, kara erik kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir" diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir