Siyasi her konuda çuvallayan TÜSİAD, nihayet yola geldi

İş dünyasının Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’dan en önemli beklentisi reformlara odaklanıp ekonomiyi güçlendirmesi.

kutuplasma bitsin ekonomi guclensinTÜSİAD bu doğrultuda kalkınmanın önünü kesen ağır kutuplaşmanın ve ayrışmanın bertaraf edilmesi gerektiğini vurguluyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI seçim sonuçlarını değerlendiren iş dünyası artık ekonominin, gündemin merkezine oturtulması gerektiğini savunurken, “Yapısal reformlara odaklanarak ekonomik yapımızı güçlendirmeliyiz” mesajını verdi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), halk oyuyla Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ederek, başarı dileğinde bulundu. TÜSİAD’ın iş dünyası olarak yeni Cumhurbaşkanından öncelikli beklentilerinin, “demokratikleşme ve kalkınmanın önünü kesme noktasına ulaşmış olan ağır kutuplaşmanın ve ayrışmanın bertaraf edilmesi” olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Yeni Cumhurbaşka-nımızın, Anayasa’dan aldığı yetki ve sorumluluklarıyla devlet kurumları arasında azalan ahengin yeniden tesis edilmesi, siyasi partiler arasında nitelikli diyalogun başlatılabilmesi konularında yol gösterici ve uzlaştırmacı bir rol oynamasını ümit ediyoruz.

Zira önümüzde, devletimizin itibarının güçlendirilmesi ve gelecek yıl yapılması beklenen TBMM seçimlerine kadar geçecek dönemde, siyasi takvim elverdiği ölçüde demokratikleşme ve kalkınmaya hizmet edecek azami düzeyde reformun yapılması gibi önemli ihtiyaçlar bulunmaktadır. KATKIYA HAZIRIZ Cumhurbaşkanlığı makamının uzlaşmacı, uzlaştırıcı tutumu bu dönemin başarıyla geçilmesi açısından kritik öneme sahiptir. İş dünyasının gönüllü temsil örgütü olarak, bu dönemde demokrasi kültürünün kökleşmesi ve siyasi istikrar, refah ve huzur ortamının gelişmesi için tüm siyasi aktörler ve kurum ve kuruşlarca azami katkının sağlanmasını dileriz. TÜSİAD tüm birikimi ile bu alanlarda her türlü katkıyı vermeye devam edecektir.

”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutlayarak reformlara odaklanılması çağrısında bulundu. TOBB’dan yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer verildi: “Artık ülkemizin daha fazla zaman kaybetmeden esas gündemine dönmesini arzu ediyoruz. Zira hem küresel iktisadi risklerin hem de yakın coğrafyamızdaki belirsizliklerin yeniden artmaya başladığı bir dönemdeyiz. Böyle bir ortamda yapısal reformlara odaklanarak ekonomik yapımızı güçlendirmeli, daha sağlam bir zeminde 2023 hedeflerimize ilerlemeliyiz. Bunun için de ülkemizde huzur ortamını güçlendirmeliyiz. Yeni Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın hem toplumsal huzuru sağlamak hem de reform ivmesini ülkemize yeniden kazandırmak için hükümetimize yol göstereceğine ve Meclisimize destek olacağına inanıyoruz.”

İş dünyası Erdoğan’dan hızlıca reformlara odaklanmasını istiyor

REHAVET BİTECEK Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça: Seçim öncesinde Anadolu’ya hakim olan rehavetin, seçim sonrasında ortadan kalkmasını umuyoruz. Önümüzdeki günlerde gerek başbakan gerekse ekonomi yönetiminin krizsiz belirlenmesi, tedirginliği ortadan kaldırır.

UZLAŞTIRICI OLMALI Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Yeni Cumhurbaşkanımızın, anayasadan aldığı yetki ve sorumluluklarıyla devlet kurumları arasında azalan ahengin yeniden tesis edilmesi ve uzlaştırıcı bir rol oynamasını ümit ediyoruz.

ÇİFT BAŞLILIK BİTTİ Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir: Bundan sonra yapılması gereken, seçim döneminde yaşananları unutarak önümüzdeki döneme bakmaktır. Bence bu seçim Türkiye’nin yönetsel sistemi için de yeni bir dönüm noktası olmuştur. Bu seçimle birlikte çift başlılık dönemi sona ermiştir.

GEÇMİŞE SÜNGER İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi: Ekonomik istikrarın devamı açısından da olumlu bir sonuç oldu. Türkiye’nin parlak geleceği için geçmişe sünger çekip geleceğe emin adımlarla yön vermeliyiz. Artık daha çok çalışma zamanı.

ELBİRLİĞİYLE ÇALIŞMALI Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut: Tüm milleti kucaklayacak ve demokratik ilerlemeyi kararlılıkla sürdürerek yoluna büyük bir özgüvenle devam edecek bir Türkiye için elbirliğiyle çalışılması gerekiyor. Herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir