"Sınav çetesi" davasında 3 tahliye

Başarılı öğrencileri, para karşılığı sahte evraklarla başkalarının yerine sınava girmelerini sağladığı ileri sürülen "sınav çetesi" ile başkalarının yerine sınava giren sanıkların yargılandığı davada, tutuklulardan 3'ü tahliye edildi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu 5 sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı ve tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ercan Tizar, Ali Ender Elyakut ve İbrahim Halil Demir'in tahliyesine, Mehmet Kenan Ö. ve Mehmet Ali B'nin tutukluluk hallerinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.


- Operasyon

İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl temmuz ve kasım aylarında sınav çetesine yönelik operasyon gerçekleştirilmiş, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki sorgularının ardında adliyeye sevk edilen zanlılardan 22'si tutuklanmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz tarafından hazırlanan 360 sayfalık iddianamede, sınav çetesinin lideri Mehmet Kenan Ö. hakkında "Suç işleme amacıyla örgüt kurma", "Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak", "Resmi belgede sahtecilik", "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanuna muhalefet" suçlarından 396,5 yıl , 21'i tutuklu diğer 59 sanık hakkında ise 5 ile 12,5 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir