Şimşek: Protestolar hıçkırık etkisi oluşturdu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de haftalarca karmaşa çıkaran ve Türk Lirası ve Borsa İstanbul’da satış getiren Gezi Parkı protestolarının ekonomiye etkisini 'hıçkırık' olarak nitelendirdi.

Şimşek: Protestolar hıçkırık etkisi oluşturdu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC’ye özel açıklamalar yaptı.

Maliye Bakanı, resmi rakamlara göre dört kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin yaralandığı Haziran ayı boyunca devam eden gösterileri “talihsizlik” olarak nitelendirdi ve Türkiye ekonomisinin direncini korumaya devam ettiğini söyledi.

Şimşek, “Protestoların etkisinin ne kadar olduğuna karar vermek çok zor ama ancak yaşanan siyasi gerginlik Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında daha düşük performans göstermesinin asıl nedenidir. Şu anda siyasi gerginliğin azaldığını ve en nihayetinde sona ereceğini düşünürsek, bu durumun ekonomiye etkisinin çok fazla olmadığını göreceğiz” dedi.

AVRUPA’NIN TÜRKİYE’NİN DİNAMİZMİNE İHTİYACI VAR

Şimşek, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) girme planlarına yönelik de açıklama yaptı.

Maliye Bakanı, yeni görüşmeler için en az dört ay ertelemenin geldiği bu günlerde, “Avrupa’nın dinamizminden dolayı Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Şimşek, “Bence Türkiye’nin hala Avrupa’ya ihtiyacı var. Aynı şekilde Avrupa’nın da Türkiye’ye. Çünkü Türkiye dinamizm, çeşitlilik, bölgesel ve küresel anlamda gücü getirebilecek bir ülke. Bunu enerji tedariğinden, farklı medeniyetler arasındaki diyaloga kadar her alana taşıyabilir” diye devam etti.

TÜRKİYE EN FAZLA DARBE YİYEN ÜLKELER ARASINDA YER ALDI

Türkiye, ABD Merkez Bankası’nın tahvil satın alma programını sonlandıracağı endişesiyle özellikle gelişmekte olan ülkelerden başlayan satış dalgasından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldı.

Borsa İstanbul, 22 Mayıs 24 Haziran tarihleri arasında yüzde 24 değer kaybetti.

Satış dalgasından Türk Lirası da nasibini aldı. TL dolar karşısında 1,9602 seviyesini görerek Pazartesi günü rekor kırdı. Ancak son günlerde Merkez Bankası’nın müdahalelerinin etkisiyle dolar karşısında toparlandı.

Dolar haftanın son gününde TL karşısında 1,91 seviyesinde.

CNBC’de yayımlanan haberde, Türkiye, Gezi Parkı’na inşa edilecek Topçu Kışlası’na yönelik başlayan gösterileri kontrol altında tutma yöntemleriyle uluslarası eleştirilere de maruz kaldığına da dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir